Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera Krzysztofa Millera, który od 1989 współpracował z "Gazetą Wyborczą". W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni.
Na zdj: Warszawa 1 maja 1989 r.
W DSH prezentowane są jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 - od
stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego - Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech.
Na zdj: Lata 80.
Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla "Gazety Wyborczej", zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe.
Na zdj: Rumunia, Bukareszt, 26.12.1989. Gabinet w pałacu prezydenta Rumunii Nicolae Ceausescu. Powstańcy oglądają telewizyjną transmisję z procesu i rozstrzelania dyktatora.
W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.
Na zdj: 20 kwietnia 1989 Warszawa. Marsz gwiaździsty NZS Zadyma
- Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce - podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.
Na zdj: 30 czerwca 1989 - demonstracja pod hasłem Jaruzelski musi odejść rozpędzana przez ZOMO. Warszawa
Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji - niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.
Na zdj: 24 maja 1989 - manifestacja pod Ambasadą Chińską - milicja w akcji
Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubcek stał się bohaterem 1968 roku, a Vaclav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.
Na zdj: 26 grudnia 1989 r. Rumunia. Porzucenie komunizmu w krajach Europy Środkowej. Najgwałtowniej przebiegło w Rumunii
Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Wyłania się z nich nie tylko obraz ówczesnej rzeczywistości, ale także portret fotoreportera-amatora, który przez rok intensywnej pracy rozwija w pełni swój talent i staje się zawodowcem.
Na zdj: Demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, 1989 rok
Wystawa towarzyszy kampanii "Wybraliśmy wolność 04.06.1989", w ramach której DSH przypomina wydarzenia związane z pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce. W tym roku w ramach kampanii przygotowano rocznicowy mural inspirowany zdjęciami
Krzysztofa Millera oraz akcję happeningową. 4 czerwca (pon.) zapraszamy na Patelnię przy stacji Metro Centrum, a o godz. 20:30 na plac Defilad, gdzie odbędzie się koncert "Chaos pełen idei" Wojtka Mazolewskiego i jego gości.
Na zdj: Czechosłowacja, Praga. 28 października 1989 r. Początek Aksamitnej Rewolucji
Wystawę "Krzysztof Miller. Rok 1989" można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 16 września 2018.
Na zdj: Człowiek ze szczurem
***
Masz zdjęcia z tamtego okresu? Wyślij nam i podziel się swoją historią: listy_do_metrowarszawa@agora.pl