Jamnik, czyli najdłuższy blok w Warszawie. Powód, dla którego powstał, może zasmucić

Ma 508 metrów długości, 43 klatki schodowe i mieszka w nim 1200 mieszkańców. Dlaczego w stolicy powstał rekordowo długi blok?

W południowej części osiedla Szmulowizna, naprzeciwko dworca PKP Warszawa Wschodnia, przy ul. Kijowskiej 11 stoi najdłuższy warszawski blok mieszkalny. Mówi się o nim różnie: "jamnik", "tasiemiec", "deska", "mrówkowiec". Niektórzy nazywają go: "długas".                                                        

Siedem kondygnacji

Blok wzniesiono na początku lat 70. XX wieku. Powstawał przez trzy lata, od 1971 do 1973 roku. Składa się z 7 kondygnacji (w tym dwóch podziemnych), ma 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych oraz 132 garaże.

W każdej klatce jest 10 mieszkań, a na jednym piętrze zaledwie dwa mieszkania. Okna wszystkich lokali wychodzą na dwie strony budynku. Łącznie w budynku mieszka 1200 mieszkańców. Wzdłuż bloku biegnie ciąg galeryjek sklepowych. 

Autorem projektu budynku jest architekt Jan Kalinowski. Co ciekawe, budynek od samego początku budził zachwyt dziennikarzy. Mimo że stoi równolegle do ruchliwej ulicy i stacji kolejowej.

Dlaczego powstał? 

Zdaniem dra Jarosława Trybusia, wicedyrektora Muzeum Warszawy, blok przy ul. Kijowskiej to niewątpliwie jedna z atrakcji w Warszawie.

Budynek powstał po to, aby zasłonić widok na stare, rozpadające się budynki na Szmulkach - wyjaśnia.

Nie chciano, aby widzieli je wychodzący z Dworca Wschodniego turyści. 

Jest to rodzaj parawanu, często stosowany przez modernistów zabieg. Chodzi o to, aby przysłaniać to, co jest niewygodne

Superjednostka  i Mezonetowiec

Warszawski jamnik to niejedyny blok gigant w Polsce. Do najbardziej znanych należy "Superjednostka" w Katowicach. Natomiast we Wrocławiu znajduje się tzw. Mezonetowiec (nazwany od francuskiego słowa maissonette). Jego projekt został zainspirowany wnętrzami z jednostek Le Corbusiera, znakomitego architekta, twórcy modernizmu. Wrocławski blok jest jednym z niewielu PRL-owskich jamników, w którym mieszkania są dwupoziomowe. 

Natomiast do najdziwniejszych bloków w stolicy należą stojące na Przyczółku Grochowskim budynki według projektu Oskara i Zofii Hansenów. W odróżnieniu od tego przy ul. Kijowskiej, posiadają one załamania, tworzące wielki kwartał zabudowy. 

Najdłuższe budynki mieszkalne w Polsce

Pekin (Warszawa): 1500 m długości (ale nie w linii prostej, posiada załamania), od 4 do 7 pięter, 23 klatki, proj. Zofia i Oskar Hansenowie;

Falowiec (Gdańsk): 860 m, 10 pięter, 16 klatek, proj. Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek;

Jamnik (Warszawa): 508 m, 4 piętra, 43 klatki. Proj. Jan Kalinowski;

Deska (Poznań): 450 m, 10 pięter, 18 klatek, proj. Miastoprojekt;

Mrówkowiec (Wrocław): 235 m, 11 pięter, 9 klatek, proj. Leszek Zdek;

Superjednostka (Katowice): 182 m, 15 pięter, 3 klatki, proj. Mieczysław Król;

PRZECZYTAJ TAKŻE: Muzeum Warszawy. 11 odnowionych kamienic, największy zbiór skarbów Warszawy [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Komentarze (18)
Jamnik, czyli najdłuższy blok w Warszawie. Powód, dla którego powstał, może zasmucić
Zaloguj się
 • Jolanta Biegus

  Oceniono 16 razy 16

  Ale na Kijowskiej mieszkania wcale nie są niefunkcjonalne. Mieszkam w 56m,mam kabelek osobno od łazienki, widna kuchnie, dwie loggie, jedna spora, z 2 m długości i ponad metr szerokości, druga jest w tym samym dużym pokoju co daje dużo światła w salonie. Poprawcie artykuł

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Nie wypisujecie bzdur - w Warszawie jest dużo bloków z dwupoziomowymi mieszkaniami (vide Żelazna róg Solidarności) ...

 • wajego

  Oceniono 12 razy 4

  "Wrocławski blok jest jedynym blokiem mieszkalnym, który powstał w PRL, w którym mieszkania są dwupoziomowe. " Co za bzdura! Zapraszam np. na Klaudyny (wiem, że brzydko).

 • baseciq

  Oceniono 2 razy 2

  Hm. Skoro jamnik ma 508 metrów, dlaczego w zestawieniu na końcu artykułu nie ma bliźniaczych osiemnastoklatkowców z Wiosennej i Ząbkowskiej, które zgodnie z wyliczeniami mają po jakieś 213 metrów?

 • dugma134

  Oceniono 6 razy 2

  Wcale nie napisali, że "jedynym z dwupoziomowymi mieszkaniami". Napisali, że jest JEDNYM Z NIEWIELU JAMNIKÓW, w którym mieszkania są dwupoziomowe. Takiego zdania, które krytykujecie, w ogóle w artykule nie ma, szanowni państwo wajego i justas32. Radzę nauczyć się czytać, najlepiej ze zrozumieniem.

 • gadolinn

  Oceniono 11 razy 1

  jak warszawa bedzie od morza do morza to sie wybuduje blok o dlugosci 1000 km, pod patronatem dupy kota

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 1 raz 1

  Blok na Krynickiej we Wrocławiu ma chyba 450 metrów.

 • haslotrzy

  0

  Jest 22 maja. Na pierwszej stronie GW wisi materiał z 7 maja - i to wcale nie wstrząsający. Róbcie tak dalej, na pewno będę płacił za subskrypcję....

 • cynix1

  0

  W Krakowie na osiedlu Kościuszkowskim jest blok, który ma 260 metrów, 11 kondygnacji, 15 klatek, więc nieco dłuższy od dwóch wymienionych w artykule. Innym, nie tak długim ale dość ciekawym jest budynek przy ulicy Ugorek - ok. 160 metrów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX