Gdzie niegdyś warszawiak najchętniej spędzał ciepłe wieczory? Nad Wisłą! Gdzie spędza je dzisiaj? Nad Wisłą! Patrząc na niektóre zdjęcia trudno nam jednak uwierzyć, że dzieli je tylko czas, nie miejsce.
Zniszczona Warszawa na drugim brzegu, cieszący się piękną pogodą ludzie - na pierwszym planie. Powojenne lata w stolicy są pełne kontrastów. Mieszkańcy chcą rozpocząć normalne życie, ale miasto na każdym kroku przypomina im o tragicznych wydarzeniach.
Czarno-biała i kolorowa fotografia różnią się zasadniczo, choć obie zrobiono w podobnych okolicach - na praskim brzegu rzeki. Na zdjęciu na górze po drugiej stronie Wisły widzimy Powiśle z kominem Zakładów Citroena. Współczesny kadr przedstawia odbudowaną cześć miasta - starówkę.
Wybrzeże Helskie było chętnie odwiedzane przez warszawiaków w latach 60. i 70. Mieszkańcy przychodzą tu także dzisiaj, choć już nie tak tłumnie. Kiedyś mogli oni cieszyć się piaszczystą plażą. Współcześnie znaczną część plaży pokrywają zarośla.
Na fotografii Wybrzeże Helskie w latach 60. 70. i dziś. Po drugiej stronie Wisły mamy widok na Pałac Kultury i Nauki i Stare Miasto. Część starych zabudowań ustąpiło miejsca nowoczesnym wieżowcom.
Most Gdański wzniesiono w latach 1957-1959 według projektu Janusza Ratyńskiego. Powstał na filarach wysadzonego w 1944 przez Niemców mostu pod Cytadelą. Od 2014 roku zdobi go neon 'Miło cię widzieć'. Jego autor - Mariusz Lewczyk rok wcześniej zwyciężył w konkursie 'Neon dla Warszawy'
Na fotografii "Gdański" w 1971 i 2017 roku.
Czarno-biała fotografia z lat okupacji niemieckich udowadnia, że na bulwarach tętniło życie. Widzimy przechadzających się mieszkańców, a przy nadbrzeżu zacumowany statek parowy.
Na zdjęciu z 1939-45 roku bulwar w okolicy ul. Wybrzeże Gdańskie. Niżej okolice w wersji współczesnej.
Oba zdjęcia można byłoby opatrzyć tytułem 'niekończąca się budowa'.
Na fotografii z 1935 roku widzimy budowę bulwaru w okolicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Współcześnie w rejonie również trwają prace. Jak przekonują władze stolicy fragment od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej ma być ostatecznie gotowy do końca kwietnia, a do końca czerwca - od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Na fotografii z 2017 roku widzimy prace budowlane z części praskiej.
Kiedyś po praskiej stronie warszawiacy mieli dostęp do rozległych, piaszczystych plaż. Współcześnie praską stronę w dużej mierze pokrywają trawy. Atrakcje zlokalizowane po drugiej stronie rzeki często kryją się za bujnymi krzakami. Nie przeszkadza to jednak warszawiakom odkrywać coraz to nowe ulubione miejsca nad rzeką.
Plaża po stronie Saskiej Kępy z widokiem na Most Poniatowskiego nie zmieniła się na tyle, aby mieć problem z jej rozpoznaniem. Charakterystyczny punkt często był miejscem spotkań warszawiaków nad Wisłą. Tak jest do dziś.
Na górnej fotografii 'Saska' plaża w latach 60. i 70. oraz współcześnie.
Niegdyś na plaży braci Kozłowskich wzdłuż Saskiej Kępy nie można było znaleźć wolnego miejsca. Dzisiaj - w ciepłe dni - jest podobnie. Współcześnie saski brzeg Wisły porósł jednak trawą. Plaża jest też znacznie mniejsza - modne knajpy i Wisłę dzielą bowiem drzewa i krzaki.
Czarno białe zdjęcie zrobiono w latach 60. i 70. Kolorowe - w 2017 roku.
Na fotografiach ponownie bohaterem jest most Poniatowskiego i rozległa plaża. Idealne miejsce, żeby rozłożyć wielki ręcznik i zapomnieć o całym świecie. Żadnemu warszawiakowi nie trzeba go przedstawiać.
Równie dobrze można wylegiwać się przy Moście Średnicowym w okolicach Stadionu Narodowego (niegdyś Stadionu X-lecia). Choć zmienił się widok po drugiej stronie Wisły, zbudowany w latach 1921-1931 most przypomina o dawnych latach.
Na kolorowym zdjęciu doszedł jeszcze jeden element - most Świętokrzyski.
Zdjęcia nie przedstawiają dokładnie tego samego miejsca. Oba pokazują jednak, że życie na bulwarach wiślanych kwitło od zawsze. W latach 60. czy 70. ubiegłego wieku warszawiacy mogli wypłynąć w krótki rejs po Wiśle. Tak jest również dzisiaj. Ci, którzy nie przepadają za podobnymi rozrywkami, mieli - i wciąż mają - szansę wypić dobrą kawę na statku, który w żadną podróż się nie wybiera.
Na fotografiach bulwary wiślane z widokiem na dawny i współczesny stadion.
Pomnik wykonany ze Spiżu stanął nad Wisłą w 1939 roku. Do rzeźby Ludwice Nitschowej pozowała Krystyna Krahelska.
Na fotografii z lat 60. widzimy syrenkę warszawską, w tle Wisłę, most Średnicowy i zabudowę Pragi. Na współczesnej fotografii również mógłby znaleźć się most Średnicowy. Położyliśmy jednak akcent na element współczesności - most Świętokrzyski. Otwarty w 2000 roku był pierwszym mostem podwieszonym w stolicy. Dziś przy pomniku znajduje się też stacja metra Centrum Nauki Kopernik.
Zdjęcie przedstawia warszawską syrenkę na Powiślu w 1939 roku i współcześnie.