W drugiej połowie lat 20. XX w. w stolicy rozpoczęła się moda na neonowe reklamy. Przetrwały PRL, aby ubarwiać szare warszawskie domy, ale przestano je doceniać w latach 90. Te, które pozostały do dziś, wtopiły się w miejską przestrzeń. Większość jednak na zawsze zniknęła.
Niezwykłe zdjęcie zrobione na tyłach oficyny poprzecznej kamienicy przy ulicy Chmielnej 40, mieszczącej hotel "Astoria". Widoczny na fotografii neon "Centra" poznańskich zakładów przemysłowych został ustawiony w latach 20. XX wieku. Fotografia została wykonana w październiku 1939 roku. Zdjęcie archiwalne podobnie, jak neon. Przechadzając się po ulicy Chmielnej nie zobaczymy już słynnej reklamy.
Ogromne wrażenie robi kadr wykonany w 1939 roku przy ulicy Jasnej 6 róg Boudena. Doszczętnie zniszczona kamienica w wyniku działań wojennych kontrastuje z nietkniętym neonem "Ubezpieczeń na Życie". Współcześnie ulica tętni życiem. Neonu brak.
Zdjęcie wykonane na ulicy Nowy Świat 15 na rogu Al. Jerozolimskich 1. Swastyki na budynku wskazują na okres okupacji niemieckiej. W zwieńczeniu trzypiętrowej kamienicy widzimy również neonową reklamę polskich opon "Stomil". Dziś w tym miejscu znajduje się Empik. Ślad po neonie zaginął.
Główny element neonu przy Marszałkowskiej 100 to umieszczony na narożniku budynku okrągły, świecący na czerwono emblemat z koroną arcyksiążęcą i napisem w trzech linijkach:"Porter / Z arcyksiążęcego browaru / W żywcu. Po obu stronach emblematu umieszczono niebieski napis "Pijcie piwo żywieckie". Nad wejściem do restauracji znajdował się jeszcze jeden neon z napisem "Żywiec". Nad oknami parteru, umieszczono też po jednym napisie "Restauracja". Na fotografii widoczny jest również po lewej stronie neon Hotelu Wiedeńskiego. Neony te są już częścią historii.
Neon z ulicy Marszałkowskiej 106. Na zdjęciu widzimy neon oświetlenie żarówkowe wejścia do kina Apollo i neon baru- restuaracji Quick. Dziś nie znajdziemy ani śladu po kinie, ani po barze, ani po neonie.
Na tej kolorowej fotografii z lat 60. widzimy Aleje Jerozolimskie nocą. Po lewej stronie widoczny narożnik ulicy Kruczej i neonowy bukiet kwiatów. Co ciekawe, kwiaciarnia, której był przypisany, funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Kultowy neon niestety zniknął.
Na zdjęciu z 1961 roku uchwycono auto Renault Dauphine przed warszawskim kinem Atlantic na ulicy Chmielnej. To auto fotografa Zbyszka Siemaszki, które często występowało na zdjęciach artysty. Fotografia pochodzi z tygodnika "Stolica".
Pokolorowane zdjęcie wykonane we wrześniu 1939 roku. Podczas pierwszego miesiąca działań wojennych amerykański fotograf Julien Bryan uchwycił przechodniów na Krakowskim Przedmieściu. Na pierwszym planie znajduje się hotel Bristol, w tle - kino Odeon.
Budynek w latach 30. ubiegłego wieku znajdował się w czołówce najlepszych polskich hoteli. W 1939 roku mieścił się w nim szpital. Podczas okupacji z usług hotelu mogli korzystać wyłącznie Niemcy.
Na fotografii widoczne są Aleje Jerozolimskie nocą i "kultowe" przystanki tramwajowe. Na zdjęciu również Centralny Dom Towarowy, który dzisiaj jest w stanie rozbiórki.
W latach 60. budynek miał olbrzymie, szklane okładane dębem okna. Zainstalowano w nim też urządzenia przeciwsłoneczne, które dotychczas nie były stosowane w Polsce. Fasadę od strony Al. Jerozolimskich zdobił neon w kształcie spirali z ułożonymi pionowo literami.
- Oglądany w nocnej iluminacji plac Konstytucji w kierunku placu Zbawiciela. Neonowe reklamy, oświetlone stoiska, światła reflektorów samochodowych - nadają mu charakter odmienny niż za dnia - mogliśmy przeczytać w tygodniku "Stolica" nr 50.
Uwagę przyciąga neon LOT-u, ale przede wszystkim - radzieckich zegarków - "precyzja, estetyka, trwałość". Zdjęcie wykonane w 1969 roku to wizytówka nocnego życia stolicy.
Na fotografii lata 60. i ulica Krucza. W oczy rzuca się przede wszystkim "Czar Warszawy", powstała wówczas perfumeria na rogu ulicy Kruczej i Żurawiej. Usługę reklamował nie tylko neon, ale również rysunek przedstawiający flakon perfum.
W latach 80. neon zdjęto, a w latach 90 pojawiła się na jego miejscu dziewczyna na billboardzie. Dzisiaj to samo miejsce jest zaklejone plakatami.
Na zdjęciu - widok w nocy od strony Al. Jerozolimskich. Fotografia przedstawia Neon Powszechnej Kasy Oszczędności na budynku u zbiegu ulic Brackiej i Nowogrodzkiej.
Fotografia została wykonana w 1966 roku. Na Alejach Jerozolimskich od ulicy Marszałkowskiej w kierunku ulicy Kruczej widoczne są włączone neony (m.in. neon sklepu "Chinka").
Na zdjęciu widoczny neon sklepu spożywczego. Neon "Sam" Warszawskiej Spółdzielni Spożywców "Społem" przymocowany jest do narożnika budynku mieszkalnego. Ci, którzy chcieli go odnaleźć w latach 60., musieli udać się w okolice ul. Górskiego, róg ul. Tuwima w Warszawie.
Fotografia przedstawia popularną w późnym PRL-u winiarnię "Amfora" w Pasażu Śródmiejskim. Lokal zlokalizowany przy ulicy Złotej 11 jako jeden z nielicznych w stolicy działał do późnych godzin nocnych. Współcześnie znajduje się tam restauracja Euforia.
Na zdjęciu widzimy neony złożone w artystyczny kolaż. W zbieraninie kształtów i napisów rozpoznajemy m.in cepelię, linie lotnicze KLM , Polskie Nagrania (wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie), reklamująca bar mleczny mrugająca krówka czy symbol Warszawskiej Syrenki.
Widoczny na zdjęciu okrągły neon przy Domu Towarowym "Sawa" to dzieło Stanisława Paradowskiego. Mężczyzna wykonywał je w Przedsiębiorstwie Usług Reklamowych "Reklama". "Sawa" oraz zlokalizowany tuż obok "Junior" i "Wars" zlikwidowano w latach 90.
Na fotografii widoczne są sklepy przy Alejach Jerozolimskich. Od prawej mamy "Ambsadora", dalej - Nataszę.