Śnięte ryby w Wiśle. "Usłany cały brzeg". Ozdoba: Na miejscu przeprowadzono kontrolę

Pojawiają się doniesienia o śniętych rybach w Wiśle. Informację na ten temat przekazał m.in. radny dzielnicy Białołęka Marcin Korowaj. Jak podaje wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, przeprowadzono w tej sprawie kontrolę. - Musimy poczekać na wyniki laboratoryjne - przekazał.

Korowaj opisuje na Facebooku, że "cały brzeg od kolektora bielańskiego jest usłany martwymi rybami, małżami i rakami".

Zobacz wideo Dramatycznie niski stan wody w Wiśle - nieco ponad 30 cm, gdy teoretycznie powinno być więcej o ponad 2 metry

Martwe ryby w Wiśle. "Cierpi cały ekosystem"

Niektóre z ryb według Korowaja mają po 40 cm długości. "Cierpi cały ekosystem Wisły w otulinie cennych przyrodniczo rezerwatów" - napisał. "Sprawa została dzisiaj już zgłoszona do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka, jest wyjaśniana przez odpowiednie służby" - dodał.

Na jego post odpowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. "Sprawa jest monitorowana" - napisał i dodał, że na miejsce wysłano ekspertów. 

O martwych rybach pisze też portal tvnwarszawa.pl, który przywołuje relację Pawła Ciołka, zastępcy komendanta Społecznej Straży Rybackiej przy kole 62 POTOK w Warszawie. Jak powiedział, od jednego z wędkarzy otrzymali zgłoszenie dotyczące śniętych ryb, unoszących się na Wiśle w pobliżu Mostu Północnego w Warszawie. - Z informacji od wędkarzy wynika, że rozpoczęło się to po obfitych deszczach w sobotę. Po tym, jak wylewała się brudna, śmierdząca woda z kanału burzowego przy Moście Północnym. Wysłaliśmy patrol nad wodę, który potwierdził zaistniałą sytuację - poinformował.

"Musimy poczekać na wyniki laboratoryjne"

O sprawie wie urząd dzielnicy. - Zaalarmowali nas mieszkańcy. Niezwłocznie poinformowaliśmy służby: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Wody Polskie - przekazała tvnwarszawa.pl Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza

- Na miejscu przeprowadzono kontrolę. To jest to samo miejsce, gdzie rok temu występował problem śniętych ryb. Wstępnie trudne jest określić jaka jest przyczyna, dopóki nie będzie weryfikacji stanu wody oraz dodatkowych analiz przeprowadzonych przez ekspertów. Musimy poczekać na wyniki laboratoryjne - stwierdził z kolei w rozmowie z PAP Jacek Ozdoba (cytat za polsatnews.pl).

Więcej o: