Piwnice, tunele i tajemnice w podziemiach Pałacu Saskiego. Archeolodzy rozpoczną prace w sierpniu

Niecały miesiąc został do rozpoczęcia badań archeologicznych pod Pałacem Saskim. Poprzedzą odbudowę historycznego obiektu i pozwolą odtworzyć to, co kiedyś znajdowało się w jego podziemiach.

Część terenu w okolicy placu Piłsudskiego zostanie wygrodzona po zakończeniu obchodów Święta Wojska Polskiego 16 sierpnia. Archeolodzy będą kontynuować w tym miejscu prace, które częściowo prowadzili już w latach 2006-2008 - przypomina "Rzeczpospolita". Wtedy odkryto część piwnic Pałacu Saskiego i prawie 30 tys. artefaktów. Prace nie były kontynuowane ze względu na odłożenie planu odbudowy budynku. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Odbudowę Pałacu Saskiego poprzedzą badania archeologiczne

Zespół badaczy przygotowując się do sierpniowych prac prowadził badania wstępne z użycie georadaru. Eksperci odkryli dwa tunele - pierwszy łączył dwa skrzydła Pałacu Saskiego, drugi mógł pełnić rolę drogi ewakuacyjnej, ponieważ jest pod Pałacem Brühla i prowadzi w kierunku ul. Fredry. To informacje przekazane przez prezesa zarządu spółki Pałac Saski, Jana E. Kowalskiego, którego cytuje dziennik. Pod Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej jeszcze nigdy nie prowadzono prac archeologicznych, stąd duże oczekiwania badaczy.

W odbudowanej części Pałacu będą działać trzy instytucje. Swoją siedzibę będzie miał tam Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Senat. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dysponować miejscem na wystawy stałe i czasowe. W Pałacu Saskim będzie także sala koncertowa.

2,5 mld zł na odbudowę Pałacu Saskiego

Konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego będzie ogłoszony na początku 2023 r. Budowa ma rozpocząć się w 2024 r. i potrwać maksymalnie sześć lat. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł. Według planów odbudowy jedyna widoczna pozostałość po pałacu, czyli Grób Nieznanego Żołnierza pozostanie w nienaruszonej formie. Również pozostałe pomniki zlokalizowane na placu Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie nie będą zmieniały lokalizacji.

- Decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic na ulicy Królewskiej dopełnia historyczne założenie architektoniczne, kontynuuje czy kończy proces odbudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych, ale przede wszystkim jest ważna dla tożsamości polskiej wspólnoty, dla polskiego dziedzictwa historycznego, ale także dla przyszłości - mówił w ubiegłym roku Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołując spółkę, która zajmie się odbudową Pałacu Saskiego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: