Warszawa. Od dziś wzrastają opłaty za parkowanie. Zapłacimy 30 proc. więcej

Od poniedziałku (4 stycznia) w Warszawie wzrastają opłaty za parkowanie. Kierowcy płacą więcej za każdą godzinę postoju, a czas obowiązywania płatnej strefy został wydłużony do 20 (wcześniej do 18).

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że dotychczasowa wysokość opłaty za parkowanie pozostawała na tym samym poziomie od 12 lat. W tym czasie inflacja wzrosła o 20 proc., a przeciętne wynagrodzenie mieszkańca Warszawy poszło w górę o 40 proc. Według ZDM-u wyższe opłaty "nie są niczym niezwykłym", a na ich zwiększenie zdecydowało się już wiele miast w całej Polsce.

Warszawa. Od poniedziałku wyższe opłaty za parkowanie. SPP do godz. 20

Wśród zmian zatwierdzonych w zeszłym roku przez Radę Warszawy znajduje się powiększenie strefy płatnego parkowania oraz wydłużenie godzin obowiązywania płatnego postoju. Za pierwszą godzinę płatnego parkowania trzeba zapłacić 3,90 zł. Druga wiąże się z opłatą wynoszącą 4,60 zł, a trzecia 5,50 zł. Czwarta godzina i każda kolejna będą kosztować 3,90 zł. Oznacza to, że opłaty za parkowanie wzrosły o ok. 30 proc.

Dotychczasowe bilety na płatne parkowanie obowiązywały od godziny 8 do 18. Teraz za postój zapłacimy do godziny 20. Nowe obszary płatnego parkowania pojawiły się na Pradze Północ i Woli. Ratusz tłumaczy, że podwyżka związana jest z mniejszymi wpływami do budżetu miasta związanymi z pandemią koronawirusa oraz stanowi zachętę do korzystania z komunikacji miejskiej.

"Celem wprowadzenia nowych zasad płatnego parkowania jest przede wszystkim ułatwienie znalezienia wolnego miejsca postojowego tym, którzy go rzeczywiście potrzebują. Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych. Strefa spełnia swoją rolę, jeśli ok. 10 proc. miejsc jest wolne - tak, aby każdy potrzebujący zaparkować, mógł znaleźć wolne miejsce" - przekazał ZDM.

Warszawa. W ubiegłym roku wzrosła również opłata za brak biletu parkingowego

We wrześniu 2020 r. zwiększono również wysokość mandatu za brak ważnego biletu parkingowego. Od kilku lat opłata wynosiła tylko 50 zł, ale od września za mandat trzeba zapłacić kwotę 250 zł. W przypadku zapłaty w ciągu siedmiu dni od dnia wystawienia mandatu kwota kary zmniejsza się do 170 zł.

Bez zmian pozostają zasady i wysokość opłaty abonamentowej dla mieszkańców płatnej strefy. Pierwotnie radni planowali, aby możliwość uzyskania abonamentu miały tylko osoby rozliczające podatki w Warszawie, przewidywano również wzrost ceny abonamentu na drugi i każdy kolejny samochód w gospodarstwie domowym do 1200 zł rocznie. Zmiany dotyczące abonamentu nie wejdą w życie, ponieważ wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę w tym zakresie. Warszawski ratusz może odwołać się od decyzji do sądu. Jednak w razie ewentualnego wniesienia skargi, rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Zobacz wideo Uprawnienia straży miejskiej względem kierowców
Więcej o: