"Szpiegowo" przejęte. Rafał Trzaskowski pokazał zdjęcia wnętrza budynku. "Zdemolowane i ogołocone"

"Każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone. Wygląda na to, że do 'uratowania' nadają się tylko ściany nośne. Pocięte było nawet okablowanie wind" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski opublikował zdjęcia wnętrza budynku przejętego od Rosjan.

W poniedziałek Skarb Państwa przejął tzw. "Szpiegowo", czyli kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez wiele lat były dzierżawione przez Federację Rosyjską. Zdjęcia wnętrza kompleksu opublikował w internecie Rafał Trzaskowski. 

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

"Każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone. Wygląda na to, że do 'uratowania' nadają się tylko ściany nośne. Pocięte było nawet okablowanie wind. Na miejscu zastaliśmy dwie kasy pancerne – obie puste" - napisał prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski o przejęciu "Szpiegowa": Ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę

"Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" - napisał na Twitterze na początku marca Trzaskowski. 

Prezydent Warszawy dodał, że decyzja o przejęciu budynku przy ul. Sobieskiego 100 "ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę".

- Nie zgadzamy się z tym bestialskim aktem agresji. Czas skończyć z pobłażliwym traktowaniem Federacji Rosyjskiej, także w zakresie bezprawnie zajmowanych budynków - powiedział Trzaskowski.

"Szpiegowo" ma trafić w ręce Ukrainy

Jak poinformował ambasador Andrij Deszczyca, Ukraina będzie chciała przejąć budynki "Szpiegowa". Dzisiaj dyplomata złożył notę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wyrażając zainteresowanie wydzierżawieniem tego obiektu.

- Zobaczymy ten budynek, w jakim on jest stanie. Będziemy decydować co tam się będzie znajdowało w przyszłości - na pewno będzie służył Ukraińcom i Ukrainie - podkreślił ambasador.

Kompleks "Szpiegowo" należał do Związku Radzieckiego, a później Federacji Rosyjskiej od lat 70. Osiedle opustoszało w połowie lat 70. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zwrotu budynku Polsce.

Więcej o: