Skarb Państwa przejmuje "Szpiegowo" od Rosji. Teraz kompleks ma trafić w ręce Ukraińców

Skarb Państwa przejmuje tzw. "Szpiegowo", czyli budynki przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez wiele lat były dzierżawione przez Federację Rosyjską. Jak informuje TVN, komornik opuścił budynek po godz. 16. i przekazał dokumenty władzom miasta. Jak zaznaczono, budynki będą wymagały poważnych prac remontowych.

- Czekamy na informacje o stanie technicznym tego budynku. Na pewno trzeba będzie go remontować - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że przy budynku są specjalne drewniane obręcze, co wskazuje na to, że ten może być on nie do końca stabilny. 

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

- Dlatego najpierw niech to obejrzy komornik, nadzór i dopiero my, po kilku godzinach będziemy mogli sami to zobaczyć. Będziemy się też zwracali do wojewody, żeby przekazał nam ten budynek i wtedy będziemy mogli go wyremontować i przekazać Ukraińcom. Będziemy wyjaśniali oczywiście z rządzącymi, jaka jest najlepsza metoda, by jak najszybciej tę przestrzeń zagospodarować - mówił prezydent Warszawy.

Jak informował TVN, komornik opuścił budynek w poniedziałek po godz. 16. i przekazał dokumenty władzom miasta. Jak zaznaczono, budynki będą wymagały poważnych prac remontowych.

Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski o przejęciu "Szpiegowa": Ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę

O przejęciu "Szpiegowa" już wcześniej mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.  "Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" - napisał na Twitterze jeszcze na początku marca Trzaskowski. 

Prezydent Warszawy dodał, że decyzja o przejęciu budynku przy ul. Sobieskiego 100 "ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę".

- Nie zgadzamy się z tym bestialskim aktem agresji. Czas skończyć z pobłażliwym traktowaniem Federacji Rosyjskiej, także w zakresie bezprawnie zajmowanych budynków - powiedział Trzaskowski.

Budynek ma trafić w ręce Ukrainy

Po kontroli komornika, do ambasady Rosji ma trafić protokół, który zakończy procedurę. Jak poinformował ukraiński ambasador Andrij Deszczyca, Ukraina będzie chciała przejąć te budynki. Dzisiaj złożył notę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wyrażając zainteresowanie wydzierżawieniem tego obiektu.

- Zobaczymy ten budynek, w jakim on jest stanie. Będziemy decydować co tam się będzie znajdowało w przyszłości - na pewno będzie służył Ukraińcom i Ukrainie - podkreślił ambasador.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że resort z zadowoleniem przyjmuje przeprowadzenie - w uzgodnieniu z nim - na wniosek władz stolicy postępowania egzekucyjnego i objęcie w posiadanie przez Skarb Państwa nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera właściwe organy i instytucje krajowe w podejmowaniu działań w celu doprowadzenia do uregulowania statusu prawnego nieruchomości oraz w celu ostatecznego zlikwidowania rażącego dysparytetu w nieruchomościach w relacjach polsko-rosyjskich, zgodnie z obowiązującym prawem polskim i prawem międzynarodowym" - przekazał Łukasz Jasina w oświadczeniu.

Kompleks należał do Związku Radzieckiego, a później Federacji Rosyjskiej od lat 70. Osiedle opustoszało w połowie lat 70. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zwrotu budynku Polsce.

Więcej o: