Rada Warszawy odebrała honorowe obywatelstwo abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi

Rada Warszawy w czwartek głosowała nad odebraniem honorowego obywatelstwa abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. 41 radnych poparło wniosek, klub PiS odmówił udziału w głosowaniu.

Rada Warszawy odebrała honorowe obywatelstwo Warszawy arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. 41 radnych głosowało za odebraniem obywatelstwa, żaden z radnych nie głosował przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

W tym głosowaniu sprawa jest bardzo prosta - albo jesteśmy za tym, żeby facet, który krył pedofilię był honorowym obywatelem Warszawy, albo jesteśmy przeciw

- mówił podczas obrad Rady Warszawy Kacper Pietrusiński, radny Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz wideo Lehnert: Głódź to był równy gość, potem został biskupem

Radni PiS twierdzili, że proponowana uchwała jest wadliwa, ponieważ obowiązuje zasada niedziałania prawa wstecz. Politycy wspomnieli, że w decyzji Watykanu o ukaraniu duchownego nie ma podanego dokładnego powodu nałożenia takich sankcji.

Głosowanie nad odebraniem abp Głódziowi honorowego obywatelstwa

Agata Diduszko-Zyglewska, radna z ramienia Wiosny, która półtora roku temu złożyła wniosek o odebranie honorowego obywatelstwa duchownemu, przed głosowaniem Rady napisała na Twitterze "trzymajcie kciuki".

Wreszcie dziś na sesji #RadaWarszawy- po półtora roku od kiedy złożyłam z grupą radnych wniosek w tej sprawie i po 2 latach od raportu, który złożyłyśmy z @JoankaSW - ODBIERAMY TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA WARSZAWY ARCYBISKUPOWI GŁODZIOWI. Trzymajcie kciuki

- napisała na Twitterze radna Wiosny.

Arcybiskup Głódź ukarany przez Watykan

29 marca abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za tuszowanie nadużyć seksualnych w podległych im diecezjach. Wobec arcybiskupa Watykan nałożył: nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Abp Sławoj Leszek Głódź Honorowym Obywatelem Warszawy

Rada miasta nadała abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytuł Honorowego Obywatela Warszawy w czerwcu 2005 r. Jednocześnie tytuł nadano także historykowi prof. Normanowi Daviesowi. Wówczas w radzie zasiadało m.in. 24 radnych PiS, 20 radnych SLD-UP, 8 z Platformy Obywatelskiej i 6 z Ligi Polskich Rodzin.

Pod koniec lipca tego samego roku Davies i Głódź otrzymali tytuł podczas uroczystej sesji rady Warszawy na Zamku Królewskim.

"W sesji, która odbyła się na Zamku Królewskim, uczestniczyli m.in. ostatni prezydent kraju na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, prof. Władysław Bartoszewski, bp polowy Tadeusz Płoski. Wśród zaproszonych gości byli obecni uczestnicy powstania warszawskiego" - informował wówczas stołeczny ratusz.

Więcej o: