Abp Głódź może stracić tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Potapowicz: Nikt nie powinien mieć wątpliwości
Emerytowany metropolita gdański, arcybiskupa Sławoj Leszek Głódź, otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską - poinformowała w poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce. Stolica Apostolska podjęła analogiczną decyzję w stosunku do biskupa Edwarda Janiaka, suspendowanego biskupa kaliskiego.
Stolica Apostolska zakazała także biskupom uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie ich diecezji. Hierarchowie mają także wpłacić z osobistych funduszy odpowiednią sumę na rzecz "Fundacji świętego Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć seksualnych.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Nuncjatury, decyzje te są efektem postępowania dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa Głódzia i biskupa Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.
"W styczniu 2020 r. nie udało nam się przekonać większości radnych Rady Warszawy do odebrania Honorowego Obywatelstwa Warszawy abpom Głódziowi i Hoserowi. W świetle wyroku Watykanu nikt nie powinien mieć wątpliwości, że trzeba to zrobić" - stwierdził na Twitterze wiceprzewodniczący rady Warszawy i sekretarz generalny Nowoczesnej Sławomir Potapowicz.
Zwolennikiem odebrania tytułu abp. Głódziowi jest również szef warszawskich struktur PO Marcin Kierwiński, który zwrócił się z tym wnioskiem do stołecznych radnych partii. Jak stwierdził w mediach społecznościowych, "Honorowy Obywatel Warszawy to tytuł przyznawany szanowanym osobom o wyjątkowych zasługach". "Abp Głódź nie powinien dłużej występować w tym gronie" - zaznaczył.
W klubie Koalicji Obywatelskiej zasiada obecnie 40 radnych, w klubie PiS - 18. Dwoje jest niezrzeszonych.
Abp Sławoj Leszek Głódź Honorowym Obywatelem Warszawy
Rada miasta nadała abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytuł Honorowego Obywatela Warszawy w czerwcu 2005 r. Jednocześnie tytuł nadano także historykowi prof. Normanowi Daviesowi. Wówczas w radzie zasiadało m.in. 24 radnych PiS, 20 radnych SLD-UP, 8 z Platformy Obywatelskiej i 6 z Ligi Polskich Rodzin.
Pod koniec lipca tego samego roku Davies i Głódź otrzymali tytuł podczas uroczystej sesji rady Warszawy na Zamku Królewskim.
"W sesji, która odbyła się na Zamku Królewskim, uczestniczyli m.in. ostatni prezydent kraju na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, prof. Władysław Bartoszewski, bp polowy Tadeusz Płoski. Wśród zaproszonych gości byli obecni uczestnicy powstania warszawskiego" - informował wówczas stołeczny ratusz.
-
Akcja Żonkile - na czym polega? Co oznaczają żółte kwiaty?
-
Czemu wyją syreny? 19 kwietnia Warszawa upamiętnia bohaterów
-
Atak nożownika na Mokotowie. Policja publikuje wizerunek mężczyzny i jego trasę ucieczki [ZDJĘCIA]
-
Koalicja Obywatelska traci pełnię władzy w pierwszej dzielnicy w Warszawie. Na Ochocie będzie rządzić PiS
-
Powstaną 4 punkty szczepień powszechnych w Warszawie. "Czekamy na ostateczne decyzje po stronie rządowej"
- Ruszyła zrzutka na remont auta dla powstańca warszawskiego Janusza Walędzika
- Książę Filip ma kuzyna wśród warszawskich dominikanów. "O pokrewieństwie wiedziałem od początku"
- Karolina Gałecka nie będzie już rzeczniczką stołecznego ratusza. "Przyszedł czas na kolejne wyzwania"
- 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W mieście zostaną włączone syreny
- Rada Warszawy odebrała honorowe obywatelstwo abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi