Rusza pierwszy proces za dziką reprywatyzację w Warszawie. Chodzi m.in. o działkę przy Pałacu Kultury

Prawie rok po zakończeniu śledztwa w sądzie w Warszawie rozpocznie się pierwszy proces dotyczący dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Na ławie oskarżonych jest siedem osób, a chodzi o 24 przestępstwa, które doprowadziły do strat rzędu 300 mln złotych.
Zobacz wideo

We wtorek o godzinie 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie powinien ruszyć proces dotyczący dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. zajmujący się skupowaniem roszczeń do stołecznych nieruchomości Maciej M.

Reprywatyzacja w Warszawie - pierwsza rozprawa w sądzie

Głównymi oskarżonymi w sprawie są dwie osoby - Maciej M. oraz jego współpracownik Andrzej M. Pierwszy z nich to najbardziej znany kupiec roszczeń kamienic, a drugi prawnik, który specjalizował się w odzyskiwaniu nieruchomości na podstawie tzw. dekretu Bieruta. 

Na ławie oskarżonych jest jeszcze pięć innych osób: Maksymilian M., syn Macieja; Grażyna K.-B., kuratorka jednego ze spadków; Tomasz Ż., kurator jednego ze spadków oraz Michał Sz. i Jacek R., rzeczoznawcy, których prokuratura oskarża o zaniżenie wyceny nieruchomości.

To pierwsza taka sprawa, która odbędzie się w Warszawie. Akt oskarżenia przygotowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która zajmuje się badaniem możliwych nieprawidłowości w warszawskich reprywatyzacjach. 

Według śledczych oskarżeni mieli dopuścić się łącznie 24 przestępstw, a wartość wyrządzonej przez nich szkody wynosi prawie 300 milionów złotych. - Mieliśmy do czynienia z wyłudzeniem praw i roszczeń do nieruchomości metodą na tak zwanego kuratora - mówił o sprawie Michał Ostrowski z wrocławskiej prokuratury.

Cała siódemka oskarżonych miała brać udział w przejęciu lub próbie przejęcia kilku nieruchomości w centrum WarszawyChodzi o kilka adresów w świetnych lokalizacjach: Królewska 39, Twarda 8 i Twarda 10 (działki, na których znajdowało się gimnazjum przy ulicy Twardej), a także teren na pl. Defilad o przedwojennym adresie Sienna 29. Na działce przy Pałacu Kultury miał powstać nowy 60-piętrowy wieżowiec. Wrocławska prokuratura oskarża również o próbuję przejęcia terenu z ogródkami działkowymi na Mokotowie u zbiegu ulic Sobieskiego, Idzikowskiego i Piaseczeńskiej.

W rozpoczynającym się dzisiaj procesie sąd zamierza przesłuchać 77 świadków, w tym pięciu sędziów i dwóch protokolantów z sądów z obszarów warszawskiej apelacji.
Na początku stycznia Sąd Najwyższy odrzucił wniosek przewodniczącego składu sędziowskiego sędziego Tomasza Grochowicza, który chciał zmiany sądu rozpatrującego sprawę.

Zobacz wideo
Więcej o: