Teren na którym zostały wycięte drzewa - przy ul. Nowogrodzkiej 43, znajdujący się przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Śródmieścia - został zreprywatyzowany.
Początkowo prywatny właściciel działki chciał w tym miejscu postawić 90-metrowy wieżowiec. Jednak projekt po protestach warszawiaków został cofnięty przez Radę Warszawy.
Walczyliśmy od dawna zachowanie tego skweru. W wydziale architektury toczy się postępowanie w tej sprawie, którego jesteśmy stroną - tłumaczy Maciej Czapliński z Miasto Jest Nasze, który pojawił się na miejscu.
W sobotę, o godz. 9, po skwerze nie było już śladu. Pod topór poszło m.in. duże drzewo powyżej 100 centymetrów obwodu (a takich nie można wycinać nawet zgodnie z nową ustawą). Wycięto również cztery, średniej wielkości 50 letnie drzewa, na których były stanowiska lęgowe. Łącznie zniknęło 11 drzew i krzewy.
Według ustawy wprowadzonej przez PiS (obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku) dla prywatnej działki nie są potrzebne zezwolenia na wycinkę drzew. W ustawie widnieje jednak bardzo ważny paragraf. Drzewo można wyciąć pod warunkiem, że nie robi się tego w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
W tym przypadku zostało złamane prawo. Drzewa zostały wycięte w celach gospodarczych. Właściciel chce tu zbudować biurowiec - mówi Czapliński.
W sprawie planowanej budowy Miasto Jest Nasze alarmowało kilka tygodni temu. Aktywiści wysłali pismo do stołecznego ratusza, w którym poprosili o jak najszybsze, uchwalenie w tym rejonie planu miejscowego. Maciej Czapliński tłumaczy, dlaczego:
Naszym zdaniem nie można dopuścić do tego, aby takie kontrowersyjne budynki zostały wzniesione jedynie w oparciu o decyzji o warunkach zabudowy.
I dodaje, że jeżeli uchwalenie m.p.z.p. dla całego rejonu ul. Poznańskiej jest niemożliwe, to być może w grę wchodziłoby natychmiastowe sporządzenie tzw. "mikroplanu" dla rejonu skweru przy Nowogrodzkiej.
Zdaniem aktywistów każde drzewo, szczególnie w centrum stolicy, powinno być na wagę złota.
Wycinka tych drzew to jest tragedia dla miasta. Znajdowały się w okolicy, w której przez ostatni tydzień poziom smogu aż dziesięciokrotnie przekraczał obowiązujące normy - denerwuje się Czapliński.
To nie jedyna w ostatnich dniach tak kontrowersyjna wycinka drzew w stolicy. Kilka dni temu mimo protestów mieszkańców oraz wstrzymania wycinki przez urzędników oraz policję wycięto historyczne drzewa na warszawskiej Pradze.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zobacz też: Czy smog zawsze widać i czuć? - wyjaśnia ekspert