W hali EXPO XXI wojsko szykuje drugi szpital tymczasowy dla Warszawy. Ma być gotowy w połowie listopada

Wojsko Polskie zorganizuje tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Pokieruje nim lekarz, który dowodził misjami medycznymi we Włoszech i Stanach Zjednoczonych w czasie pierwszej fali epidemii.

Szpital zacznie funkcjonować 16 listopada. Będzie placówką modułową działającą w trybie care step-down, czyli przyjmującą pacjentów do kontynuacji leczenia szpitalnego, zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i tych do leczenia zachowawczego. W pierwszym etapie funkcjonowania szpitala będzie 300 łóżek, w drugim kolejne 300. Maksymalnie obiekt pozwala na zorganizowanie nawet tysiąca łóżek. Szpital będzie zbudowany w sposób modułowy.

Wojsko Polskie zorganizuje szpital

Szpital zostanie zorganizowany przez Wojskowy Instytut Medyczny. Personel zapewni kadra Wojska Polskiego. Dyrektorem medycznym i zarządzającym projektem zostanie kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, który w czasie pierwszej fali epidemii dowodził misjami medycznymi we Włoszech i USA. W szpitalu zostaną wykorzystane doświadczenia i dobre rozwiązania z rejonów najbardziej dotkniętych koronawirusem.

Szpital będzie obsługiwał pacjentów z Warszawy i regionu. Pacjenci będą do niego kierowani z innych placówek na podstawie tzw. kwalifikacji w skali SOFA (niewydolność narządów) oraz kryteriów przyjęć na oddziały intensywnej terapii.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”
Więcej o: