Koronawirus w Warszawie. Stolica przechodzi dezynfekcję. Rozpoczęło się ozonowanie miasta

Koronawirus w Warszawie. Decyzją władz stolicy w mieście rozpoczęło się nocne ozonowanie miejsc publicznych - dotyczy to przystanków, przejść podziemnych i sklepów, gdzie codziennie pojawiają się duże ilości osób. Dezynfekcja miasta otrzymała już pozytywną opinię Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

"By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powodującego przyrost liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie, m.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali" - napisano w komunikacie Urzędu Miasta. - Dezynfekcja chodników, przystanków i okolic sklepów to skuteczna metoda walki z wirusem - dodaje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Koronawirus w Warszawie - rozpoczęło się ozonowanie miasta. Na początku w okolicach trzech szpitali

Dezynfekcja ulic odbywa się wieczorem. Pierwszy etap ozonowania dotyczył podjazdów i dojść do szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej, szpitala Czerniakowskiego przy ulicy Stępińskiej i szpitala zakaźnego przy ulicy Wolskiej. 

Dodatkowo ozonowane w pierwszej kolejności zostaną przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego. Dezynfekcje będą wykonywane przez 40 pracowników wytypowanej przez władze firmy usługowej. Osoby te ubrane w maski przeciwgazowe, rękawice, okulary i ubiór ochronny, będą mieć do dyspozycji urządzenia mechaniczne samojezdne, samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe. 

Urząd zapewnia, że wysoko ozonowana woda jest bezpieczna dla ludzi, środowiska oraz urządzeń i infrastruktury. "Po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Ozon ze względu na swoje właściwości, niszczy wirusy poprzez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, gdzie uszkadza wirusowy RNA. Tym samym uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając funkcje rozmnażania wirusa" - napisano na stronie urzędu. Badania wykazały, że wirusy otoczkowe, w tym właśnie koronawirus, są bardziej podatne na inaktywacje ozonem niż takie, które są pozbawione otoczek lipidowych. 

Więcej o:
Komentarze (83)
Koronawirus w Warszawie. Stolica przechodzi dezynfekcję. Rozpoczęło się ozonowanie miasta
Zaloguj się
 • nepherkare

  Oceniono 34 razy 28

  " Po kilku minutach od ozonowania odgazowana woda rozkłada się do czystego tlenu" Normalnie chemii to się redaktor z TVP uczy?

 • litecode

  Oceniono 23 razy 13

  Nie no... "pojawiają się duże ilości osób" - jprdl, ilości? To cukier jest, czy benzyna - ten zasób ludzki?
  "Pojawia się dużo osób" - starczy. A jak już tak walczycie o wierszówkę, że każdy znak się liczy, to "pojawia się duża liczba osób". Sztuki, jednostki, egzemplarze, rzeczowniki policzalne - liczba. Ilość zaś dla niepoliczalnych.

 • wa3a

  Oceniono 7 razy 7

  niektórym komentatorom odwala już od tej narodowej kwarantanny, wysokoozonowa woda nie truje roślin i piesków, o czym Wy bredzicie? Nie każdy siedzi w domu, pracuje zdalnie, są ludzie, którzy cisną do pracy codziennie i to dobrze, że miasto zwalcza wirusa tam gdzie przewija się dużo ludzi, ciekawe ile z Was faktycznie mieszka w Warszawie i korzysta z komunikacji, ja korzystałem długie lata, teraz jeżdżę samochodem ale nie zapomniałem jak to jest tłoczyć się na przystanku i w autobusie i jakie tam zarazki fruwają.

 • dublet

  Oceniono 6 razy 6

  A nie lepiej wzorem rządu PiS kupić milion ton węgla i zmagazynować to na "zaprzyjaźnionym" placu?

 • vanlig

  Oceniono 7 razy 5

  "Po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu". Naprawdę?

 • zdzisiek66

  Oceniono 6 razy 4

  Władza myje przystanki - dobrze.
  Obywatel myje samochód - źle i mandat. Jak na razie w Szczecinie, w Warszawie kulsony bardziej rozgarnięte (obym nie zapeszył).

 • chinkperry

  Oceniono 5 razy 3

  "Woda rozkłada się do czystego tlenu" - hmmm ciekawe. Nie sądziłem, że na powierzchni Ziemi dochodzi do takich przemian jądrowych......

 • true_lysander

  Oceniono 7 razy 3

  A kiedy ozonowanie lasu? Po mieście wolno się przejść, postać przed sklepem, a do skażonych lasów nadal zakaz wejścia. Ratujmy ten skażony las!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX