Grażyna Kulczyk chce wybudować muzeum w centrum stolicy. "Ufam, że Warszawa tej oferty nie odrzuci"

- Kilka miesięcy temu złożyłam formalną ofertę dla Warszawy na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz: chcę zbudować w stolicy poważny obiekt, Muzeum Sztuki Współczesnej i Performansu. Jestem gotowa oddać mu swoją kolekcję, by służyła miastu i ludziom - powiedziała w "Forbesie" Grażyna Kulczyk.

Spodobało ci się? Polub nas

Grażyna Kulczyk liczy na to, że władze Warszawy zgodzą się na jedną z lokalizacji, które wypatrzyła. Chodzi o działkę tuż przy Centrum Nauki Kopernik, na skwerze Kahla . To duży teren, o powierzchni 2-3 tys. m. kw. - Wydaje mi się, że ludzi wciąż trzeba zachęcać do przyjścia do muzeum i jeżeli coś mają po drodze, coś jest wygodnie ulokowane, to przyjdą - powiedziała magazynowi "Forbes" .

maps.google.pl

Kolekcjonerka dodała, że chce, by muzeum zostało otwarte na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do 11 listopada 2018 r.

Grażyna Kulczyk to druga (po swojej córce Dominice) najbogatsza Polka według tegorocznego rankingu tygodnika "Wprost". Majątek Grażyny Kulczyk szacuje się na 2,7 mld zł. Wartość samej kolekcji to ponad 100 milionów Euro.

Swoją kolekcję Grażyna Kulczyk zaczęła budować jeszcze Jeszcze w czasie studiów. Początkowo skupiona była wokół polskiej sztuki (zwłaszcza takich artystów jak Romana Opałki, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora oraz bardziej współczesnych - Piotra Uklańskiego, Katarzyny Kozyry czy Doroty Nieznalskie). Wraz z jej rozwojem kolekcjonerka zaczęła nadawać swoim zbiorom coraz bardziej międzynarodowy profil.

Muzeum w WarszawieMuzeum w Warszawie Fragment Skweru Tadeusza Kahla latem - Przemek Wierzchowski/ Agencja Wyborcza.pl Fragment Skweru Tadeusza Kahla latem - Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta

Jednym z największych i najbardziej popularnych projektów Grażyny Kulczyk jest Stary Browar w Poznaniu. Powstał on w wyniku rewitalizacji oraz rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera i od samego początku miał być przestrzenią przeznaczoną dla działań artystycznych. Początkowo to właśnie obok Browaru miało powstać muzeum. Kolekcjonerka nie dogadała się jednak z władzami Poznania, które nie chciały wziąć na siebie kosztów utrzymania placówki. Kilka tygodni temu Grażyna Kulczyk wystawiła Stary Browar na sprzedaż.

Na muzeum w Warszawie Grażyna Kulczyk planuje przeznaczyć kilkaset milionów złotych. - Jestem gotowa kupić działkę, pokryć koszty budowy obiektu zaprojektowanego przez najwyższej klasy architekta i oddać kolekcję muzeum - tak by służyła miastu i ludziom. Prowadzimy rozmowy i ufam, że Warszawa tej oferty nie odrzuci. Nie wyobrażam sobie, żeby ta kolekcja miała nadal leżeć w magazynach. Ona musi mieć swoją stałą ekspozycję - powiedziała w rozmowie z Forbes Grażyna Kulczyk.

Więcej o: