Supersam już na zawsze opuszcza Pl. Unii Lubelskiej. Legendarny sklep zastąpi sieć, która miała znikać

Supersam na pl. Unii Lubelskiej został zamknięty po ponad 60 latach działalności (z kilkuletnią przerwą). Na jego miejscu powstanie Carrefour. Francuska sieć jeszcze w ubiegłym roku przygotowywała się do wycofania z Polski.

Pod koniec ubiegłego roku zlikwidowano Supersam przy pl. Unii Lubelskiej. Słynny modernistyczny budynek sklepu postawiono w 1962 roku. W 2006 roku inspekcja budowlana uznała, że konstrukcja dachu jest skorodowana i może się zapaść. Kultowy budynek został zburzony, mimo kampanii na rzecz jego zachowania. W latach 2008-2013 sklep funkcjonował tymczasowo w hali oddalonej o 3,5 km w stronę Ursynowa, a w 2013 roku powrócił do zbudowanego na placu Unii Lubelskiej wieżowca z galerią handlową.

SuperSam na Puławskiej w WarszawieSuperSam na Puławskiej w Warszawie photographer unnamed, Public domain, via Wikimedia Commons

Powodem ostatecznego zniknięcia Supersamu z pl. Unii Lubelskiej były kwestie finansowe. Dalsze prowadzenie sklepu w narażało spółkę na poważne straty, m.in. przez przerzucenie się klientów dyskontów na zakupy przez internet. 

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Supersam na pl. Unii Lubelskiej zastąpi Carrefour

Legendarny sklep zostanie zastąpiony przez Carrefour - dowiedział się nieoficjalnie portal wirtulnemedia.pl. Francuska sieć planuje otworzyć na miejscu Supersamu hipermarket kompaktowy, czyli sklep większy od supermarketu, ale mniejszy od hipermarketu

Te ostatnie coraz trudniej utrzymać, bo ludzie chętniej robią zakupy w mniejszych sklepach. Carrefour wierzy jednak, że nieco mniejsze, ale wciąż duże sklepy mogą odnieść sukces. Dlatego też sieć w ostatnich latach otworzyła kilka hipermarketów, głównie w budynkach po Tesco, które wycofało się z Polski. 

Pozostaje jeszcze pytanie, czy jest miejsce na taki sklep w galerii na Placu Unii, która nie cieszy się dużą popularnością - piszą wirtualnemedia.pl. Ostatnio jedno z pięter ze sklepami zmieniono nawet na biura. Carrefour wierzy jednak w sukces hipermarketu w tym miejscu, ponieważ w okolicy nie ma innych dużych sklepów spożywczych, czy hipermarketów. 

Carrefour jednak zostaje w Polsce

W ubiegłym roku pojawiły się doniesienia, że Carrefour wycofuje się z Polski i chce sprzedać polski oddział firmy. Negocjacje zdawały się być na zaawansowanym etapie, pojawiła się nawet nazwa inwestora. Mid Europa Partners nie kupiło jednak Carrefour Polska. Nie zrobił tego też nikt inny, a temat sprzedaży sieci ucichł. 

Więcej o: