Rafał Trzaskowski chce przedłużenia refundacji in vitro do 2022 roku

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podpisał projekt uchwały, której celem jest przedłużeniem refundacji in vitro do 2022 roku. Projekt został już skierowany do Rady Miasta, która zajmie się nim w czwartek 7 listopada.
Zobacz wideo

Zgodnie z komunikatem Urzędu Miasta, nowy projekt programu in vitro zakłada między innymi zwiększenie środków finansowych w celu podniesienia poziomu świadczeń w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego oraz kriokonserwacji komórek jajowych. W związku z tym, zwiększy się także dostępność do programu, zwłaszcza dla osób, dla których udział w programie był zbyt kosztowny. Projekt programu został już podpisany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego - radni zajmą się nim już w czwartek 7 listopada.

In vitro w Warszawie z większym budżetem - Rafał Trzaskowski podpisał projekt nowego programu

Na lata 2019-2022 przeznaczonych na ten cel zostanie 33 320 510 złotych z budżetu. W związku z tym maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego wzrośnie do sześciu tysięcy złotych. Jednej parze przysługiwać będą, tak samo jak poprzednio, trzy próby in vitro.

Program wspierania osób dotkniętych niepłodnością realizowany jest w Warszawie od 2017 roku. Do tej pory budżet na dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017-2019 wynosił 22 mln złotych. Dofinansowanie pokrywało maksymalnie do 80 procent kosztów i nie więcej niż 5 tysięcy złotych. W 2019 roku dofinansowanie zwiększono do 90 procent.

W czasie obowiązywania poprzedniego programu w okresie od listopada 2017 do października 2019 roku z dofinansowania metod in vitro skorzystało 2718 par. Dzięki temu potwierdzonych zostało 1537 ciąż klinicznych, a urodzonych zostało w sumie 496 dzieci.

Z programu skorzystać mogą warszawianki w wieku od 25 do 40 lat, które mieszkają w Warszawie przynajmniej 2 lata lub ponad 2 lata w przypadku terapii gonadotoksycznej. Wśród dodatkowych wymogów wymienia się to, by para pozostawała w związku małżeńskim lub nieformalnym oraz by para nie uczestniczyła lub uczestniczyła maksymalnie w 2 zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach finansowanych ze środków publicznych.

Więcej o:
Komentarze (9)
Rafał Trzaskowski chce przedłużenia refundacji in vitro do 2022 roku
Zaloguj się
 • ztomek

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo!

 • sokrates2.life

  Oceniono 2 razy 0

  Jak z jednym/jedną nie wychodzi, to się go/ją zmienia. Albo nie ma się dzieci.

 • mmagi

  Oceniono 6 razy 0

  Mam nadzieje,ze tylko dla tych par co są zameldowane w Warszawie??

 • kriso135

  Oceniono 7 razy -5

  Boże, czemu pokarałeś to miasto tym "Białym nosem"?

 • ganro

  Oceniono 12 razy -6

  To jest dobre być za in vitro i jednocześnie popierać aborcję, takie rzeczy tylko w PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX