Trzaskowski: Rząd blokuje warszawski program badań dla seniorów. Bo wydłuży kolejki do specjalistów

Warszawa zabezpieczyła fundusze i planowała uruchomić program badań dla seniorów w stolicy. Planowała, ponieważ ostatecznie go nie uruchomi. Podległa Ministerstwu Zdrowia agencja wydała na jego temat negatywną opinię. Dlaczego? Ponieważ takie dodatkowe badania mogą spowodować "nadwykrywalność" chorób, a także... wydłużyć kolejki.
Zobacz wideo

Warszawski program badań profilaktycznych dla seniorów (w wieku 70-80 lat) nie otrzymał pozytywnej opinii od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), podległej Ministerstwu Zdrowia. To część programu "Warszawa dla seniorów", chodzi o projekt "Bilans 70- i 80-latka", który tak zapowiadał warszawski ratusz:

Wdrażamy nowy program polityki zdrowotnej, który połączy świadczenia zdrowotne i edukację. Badania oraz dodatkowe usługi ruszą w II poł. 2019. Zarezerwowaliśmy na nie 2,3 mln zł w budżecie miasta.

Jednak ta część projektu nie zostanie zainicjowana, wszystko za sprawą decyzji AOTMiT. Co stanęło na drodze? Jak uzasadnia AOTMiT, "wątpliwości" wzbudziła grupa docelowa programu. "Mimo nawiązania w celu głównym programu do osób z wielochorobowością, fakt ten nie znajduje odzwierciedlenia w kryteriach kwalifikacji do programu" - czytamy w opinii agencji.

Rządowa agencja krytycznie o programie senioralnym. Bo może zwiększyć kolejki

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ocenia dalej, że poszerzenie dostępu do specjalistów może sprawiać problemy.

Potencjalnie, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych, co może przyczyniać się do pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ (zwiększenie kolejek do specjalistów) oraz negatywnie wpływać na pacjenta, powodując niepokój i dyskomfort związany z fałszywie pozytywnym wynikiem badań

- czytamy.

Dalej w opinii pada stwierdzenie, że program "Bilans 70- i 80-latka" nie odnosi się do osób, które mają już rozpoznane schorzenia i pozostają pod opieką specjalistów. "Brakuje powiązania programu ze świadczeniami obecnie finansowanymi w ramach NFZ. Projekt w obecnym kształcie nie znajduje uzasadnienia zarówno klinicznego, jak i ekonomicznego" - napisano w dokumencie AOTMiT.

Trzaskowski: Rząd blokuje warszawski program badań dla seniorów

Jak mówił na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, taka decyzja rządowej agencji sprawia, że "tak naprawdę nie może tego programu realizować". - Twierdzi, że to wydłużyłoby to kolejki do specjalistów, to jest coś nieprawdopodobnego - wskazywał.

Już po konferencji tweetował natomiast: "Rząd blokuje warszawski program badań dla seniorów".

Więcej o: