Warszawa przygotowuje się na strajk nauczycieli. Sztab kryzysowy szykuje dyżury i transport dla uczniów

W Warszawie powołano sztab kryzysowy w związku ze zbliżającym się strajkiem nauczycieli w Polsce. Rafał Trzaskowski mówi, że zaangażowani zostaną m.in. dyżurni nauczyciele, którzy będą zajmować się dziećmi.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli w Polsce rozpocznie się 8 kwietnia i będzie bezterminowy - informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oznacza to, że samorządy mają tylko miesiąc na przygotowanie się. 

Warszawa szykuje się na strajk nauczycieli

W Warszawie w związku z tym w środę powołano sztab kryzysowy. Dzień wcześniej prezydent Rafał Trzaskowski mówił, że "trzeba zająć się dziećmi, dać im jeść". - Musimy być gotowi - dodał. 

Zespół sztabu kryzysowego zajmie się przygotowaniem logistycznym oraz monitorowaniem i reagowaniem na wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. W jego składzie znaleźli się zarówno przedstawiciele poszczególnych dzielnic, jak i dyrektorzy miejskich biur związanych z edukacją, bezpieczeństwem, sportem, kulturą i transportem. 

Rafał Trzaskowski mówił na konferencji prasowej, że podczas strajku nauczycieli część dzieci na pewno zostanie w domu. Nie wszyscy rodzice będą mieli jednak możliwość zajęcia się dziećmi, więc Warszawa musi zagwarantować opiekę.

Mam nadzieję, że porozumiemy się z nauczycielami i będziemy w stanie wyznaczyć dyżury, będziemy w stanie zadbać o to, żeby dzieci, które będą w szkole, nie tylko miały opiekę, ale również miały co zjeść

- mówił prezydent miasta. Dodał, że miasto rozumie postulaty nauczycieli i wspiera je, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. 

Urząd miasta st. Warszawa informuje w oficjalnym komunikacie, że wszyscy przygotowują się na dynamiczną sytuację. "Musimy przygotować autobusy przewożące dzieci pomiędzy szkołami. Sprawdzimy dostępność miejskich instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji, jako miejsc, które mogłyby zorganizować dzieciom opiekę" - czytamy na stronie urzędu. 

Wyzwaniem będzie także zapewnienie bezpieczeństwa starszym uczniom, jeśli lekcje zostaną odwołane. "To wiąże się z liczniejszymi patrolami strażników miejskich na ulicach" - dodaje urząd. 

Urzędnicy informują, że kolejne decyzje dotyczące opieki nad dziećmi i młodzieżą zostaną podjęte w przyszłym tygodniu - 15 marca.

Więcej o: