Szybciej niż myślałeś! Ta mapa pokazuje, ile trwa dojazd do centrum Warszawy z każdego przystanku

Maciej Florczak z Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie stworzył mapę pokazującą czas dojazdu z każdego przystanku i jego okolicy do centrum miasta.

Mapka pojawiła się na stronie ZTM. Jej rzetelność potwierdza autor fan page'a Kartografia ekstremalna, mieszkaniec Żoliborza.

Mniej niż godzinę

Na mapce zaznaczone zostały na różne kolory obszary, z których dojazd do centrum zajmuje kolejno do 10, 20, 30, 40, 50 minut i w końcu - do godziny. Jeśli wierzyć autorowi mapki, to do centrum Warszawy z każdego przystanku na terenie miasta dojedziemy w mniej niż godzinę.

Jako centrum ZTM rozumie obszar ograniczony rondem OZN, metrem Świętokrzyska, metrem Centrum, Dworcem Centralnym.

I tak, nawet z niektórych przystanków w Wawrze, Ursusie, na Bielanach czy Bemowie można dotrzeć do centrum w pół godziny. Warto przyjrzeć się mapce, jeśli nie zna się miasta zbyt dobrze, a np. planuje się w stolicy wynająć lub kupić mieszkanie. Nawet "warszawski koniec świata" może wydać się bliżej iż nam się wydaje. 

Ile trwa dojazd do centrum WarszawyIle trwa dojazd do centrum Warszawy Ztm.waw.pl

Jak zaznacza ZTM, niektóre błędy na mapie mogą wynikać z niedokładności danych z siatką ulic.

"Pamiętajcie, że uwzględniliśmy dane rozkładowe. Mamy świadomość, że ze względu na duży ruch samochodów na wielu odcinkach czas przejazdu jest dłuższy. Transport szynowy oraz autobusy na buspasach zapewniają jednak dużo większe prawdopodobieństwo przejazdu w założonym rozkładzie czasie" - pisze ZTM.

Ponadto, dla porównania ZTM opublikowało drugą mapę, zrobioną w Melbourne ok. 1920 r.

Więcej o: