Radni nie mieli żadnych wątpliwości. Daniel Olbrychski honorowym obywatelem Warszawy

Daniel Olbrychski, Wanda Traczyk-Stawska i Wiesław Johann zostali honorowymi obywatelami Warszawy. Rada Warszawy jednogłośnie przyjęła wnioski o nadanie tytułów, choć wcześniej nie wydawało się to oczywiste.

Uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, aktor Daniel Olbrychski i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann zostali honorowymi obywatelami Warszawy. Tak jednogłośnie zdecydowała w czwartek Rada Warszawy. Za było 56 radnych, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Radni byli zgodni

Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek", urodzona w 1927 r., to żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego. W czasie stanu wojennego pomagała działaczom "Solidarności". Wniosek o jej uhonorowanie złożyła prezydent Warszawy.

Daniel Olbrychski, urodzony w 1945 r., to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Wniosek złożyła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińskia.

Wiesław Johann, urodzony w 1939 r., jest prawnikiem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W stanie wojennym bronił działaczy "Solidarności". Był mężem zmarłej niedawno Olgi Johann, warszawskiej radnej PiS. Wniosek o nadanie godności złożył właśnie klub PiS.

"Dobrze, by te sprawy nie budziły kontrowersji"

Wcześniej wydawało się, że PiS nie poprze kandydatury Olbrychskiego. - Nie budzi kontrowersji jako aktor, Olbrychski ma również poglądy polityczne. Można się z nimi nie zgadzać, mnie się te wypowiedzi nie podobają. Z punktu widzenia autorytetu Rady i wizerunku miasta dobrze, by te sprawy nie budziły kontrowersji - mówił w RDC radny PiS Dariusz Figura.

Piłsudski, Skłodowska-Curie, Dalajlama...

Tytuł przyznaje się ludziom szczególnie zasłużonym dla Warszawy. W latach 1918-1929 nadawała go Rada Miejska. Pierwszy otrzymał w 1918 r. Józef Piłsudski, w kolejnym roku Ignacy Jan Paderewski. Do 1929 uhonorowano w ten sposób m.in. Marię Skłodowską-Curie, amerykańskiego prezydenta Herberta Hoovera czy marszałka Francji i Polski Ferdinanda Focha.

Tradycję w 1992 r. wznowiła Rada Warszawy, nadając tytuły Stanisławowi Broniewskiemu "Orszy", Aleksandrowi Gieysztorowi, Janinie i Zbigniewowi Porczyńskim oraz Jerzemu Waldorffowi. Potem honorowymi obywatelami zostali m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Marek Edelman, Lech Kaczyński (pośmiertnie), Dalajlama XIV czy Jerzy Owsiak. Pełna lista uhonorowanych dostępna jest TUTAJ.

Takiego powitania Andrzej Duda się nie spodziewał. Prezydent wygwizdany w Gliwicach

Więcej o: