Warszawa zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbezpieczniejszych miast w Polsce

Ranking najbezpieczniejszych miast w Polsce przygotował Piotr Arak z "Polityki Insight" na zamówienie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera. Warszawa zajęła w nim pierwsze miejsce.

Podczas odbywającej się dzisiaj konferencji „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte”, ogłoszono raport o bezpieczeństwie i otwartości polskich miast. W rankingu 66 miast Warszawa zajęła pierwsze miejsce.

O wynikach rankingu poinformował m.in. obecny na konferencji Michał Olszewski.

Otwartość na innych

Miasta na prawie powiatu były analizowane pod kątem bezpieczeństwa publicznego, otwartości na innych (w tym przyjmowania pracowników z innych krajów), poczucia bezpieczeństwa indywidualnego, komunikacyjnego i społeczno-ekonomicznego.

Raport przygotowały Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Polityka Insight. Partnerami raportu są Orange Polska i Grupa Veolia Polska. Polityka Insight dołożyła wszelkich starań, by raport był bezstronny i obiektywny – zleceniodawcy ani partnerzy nie mieli wpływu na tezy ani wymowę opracowania.

Zwycięstwo Warszawy zaskoczeniem?

Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana podkreślił, że w większości tych kategorii stolica nie była liderem, ale sukces zagwarantował jej brak słabych stron. Dyrektor przyznał, że sami twórcy raportu byli zaskoczeni takim wynikiem, bo intuicyjnie sądzili, że najbezpieczniejsze okażą się małe miasta. Dodał, że Warszawa w żadnej kategorii wyraźnie nie przoduje, ale też nic nie ciągnie jej w dół, jak to się działo w przypadku innych miast.

Pierwsza dziesiątka

Pod względem bezpieczeństwa na drugim miejscu uplasował się Kraków, trzeci - Rzeszów, czwarty - Poznań. Kolejna była Gdynia, za nią Gdańsk, Sopot, Siedlce, Olsztyn i Bydgoszcz.

Tak zmieniła się Warszawa w ciągu 50 lat. Okolice Arkadii - nie do poznania [WIDEO]

Więcej o: