Martwa wiewiórka w pniu drzewa stała się symbolem Lex Szyszko. Urząd Dzielnicy: "Drzewo padło przez wichurę"

Zdjęcie martwej wiewiórki w pniu drzewa szybko zostało uznane za symbol "Lex Szyszko". Jeden z naszych czytelników, pan Wojciech, zrobił fotografię zwierzęcia z innej perspektywy. Jak się okazuje, drzewo zostało prawdopodobnie powalone przez wichurę.

W kilka godzin po publikacji poruszającego zdjęcia, udostępniono je już ponad 10 tys. razy. "To najsmutniejsze zdjęcie, jakie widziałam", "Rzeź drzew i zwierząt, ręce opadają" - komentowali internauci. Pojawiły się też sugestie, że to zwykła prowokacja, a winy za wycinkę wcale nie musi ponosić tak zwana ustawa "Lex Szyszko". 

Drzewo, o którym mowa, nadal stoi

Dzisiaj jeden z naszych czytelników, pan Wojciech, wysłał nam fotografię tego samego drzewa, z tą samą wiewiórką, lecz wykonaną z innej perspektywy. Opublikował je również na profilu na Facebooku. Zdjęcie wyraźnie pokazuje, że drzewo nadal stoi.

Drzewo, o którym mowa nadal stoi, nie zostało wycięte, a już na pewno nie w związku z jakąkolwiek reformą prawa przez min. Szyszkę. Wycięta została jedynie spróchniała gałąź, która, jak mniemam, mogłaby stanowić zagrożenie dla przechodzących tam ludzi (jak i zwierząt)

- pisze w liście do Gazeta.pl

Zadzwoniliśmy do Urzędu Dzielnicy Ochota. Dowiedzieliśmy się, że już od samego rana badają sprawę. Jak informuje urząd, drzewo nie zostało wycięte, lecz prawdopodobnie padło na skutek wichury.

- Zgodnie z tym, co mówią naczelnicy, którzy od rana badają teren, drzewo było powalone, a przyczyną powalenia na pewno nie były "piły". Wiewiórka, jak spekulują, umarła prawdopodobnie w innym miejscu, a ktoś położył ją na pniu - przypuszczają urzędnicy.

Lex Szyszko? HGW?

Autorem pierwszej fotografii martwej wiewiórki jest Kamil Łapiński. W rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że opublikowanie fotografii miało na celu poruszenie samego ministra Szyszki.

Na terenie Parku Szczęśliwickiego rzeczywiście znajdują się dwie prywatne działki. Jak się okazuje, tym razem to jednak nie Lex Szyszko ponosi winę za wycinkę.

Symbol?

Zanim prawda na temat zdjęcia wyszła na jaw, już zostało ono okrzyknięte symbolem bulwersujących wycinek spowodowanych Lex Szyszko. Czy słusznie? Zdaniem pana Wojtka - nie. Jego zdaniem symbole powinny być adekwatne do sytuacji, oddawać prawdę.

Szczególnie, że w tym przypadku tych symboli można by znaleźć naprawdę wiele, np. jeśli chodzi o ptaki, których gniazda są niszczone. W ten sposób można byłoby uniknąć krytyki i ośmieszenia takiego "symbolu" - dodaje.

Wśród internautów pojawiły się jednak głosy, że zdjęcie może być symbolem - "Lex Szyszko", ale również bezsilności zwierząt mieszkających ma terenie miasta wobec decyzji podejmowanych przez polityków.

Chyba nikt nie brał dosłownie tego zdjęcia jako zawał serca wiewiórki po tym jak ścięto jej drzewo...(...) ale zdjęcie akurat świetnie OBRAZUJE cały problem - pisze internauta w komentarzu pod tekstem.
Tu chodzi o symbol. Takich wiewiórek czy ptaków w całej Polsce zginęły lub zginą całe tysiące - pisze internautka.

Masowe wycinki

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie środowiska, znanej jako "Lex Szyszko", dozwolona jest wycinka drzew bez żadnej zgody, pod warunkiem, że do wycinki dochodzi na terenie prywatnym (nie przeznaczonym na cele gospodarcze).

Wejście w życie ustawy spowodowało masowe wycinki w całej Polsce. W Warszawie wycięte zostały drzewa, m.in. w Parku Świętokrzyskim czy w Alei na Skarpie.

Więcej o:
Komentarze (126)
Martwa wiewiórka w pniu drzewa stała się symbolem Lex Szyszko. Urząd Dzielnicy: "Drzewo padło przez wichurę"
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 54 razy 46

  abstrahując od kwestii, czy drzewo ścięte czy nie to nadal jest to zdjęcie z Parku Szczęśliwickiego, który nie podlega i tak pod #lexszyszko. No chyba że ktoś w międzyczasie go sprywatyzował...

 • mer-llink

  Oceniono 61 razy 43

  Przy całym moim braku szacunku dla JasniePana Szyszki i dla jego popleczników, trzeba jednak powiedzieć, że najpiekniejsze wyręby wykonała pani Gronkiewicz-Waltz.
  Zezwoliła na wyrąbanie większości drzew w Ogrodzie Krasińskich. I to w dodatku na samym poczatku zimy, gdy w dziuplach zimowały zwierzeta, a wiewiórki miały zgromadzone zapasy.
  A przecież wielu protestowało. Wielu prosiło: "- Kobieto, powstrzymaj tępych i zachłannych siekierowych!". To nie - wtedy Urząd Miasta był głuchy.
  A dziś: wychował się na takich wzorach JasniePan Szyszko i trzebi, co mu się pod lufy i pod piły nawinie....

 • kemor234

  Oceniono 34 razy 22

  Ta wiewiórka wygląda jakby ... poległa.

 • leszekste

  Oceniono 37 razy 17

  Ciekawe ile Szyszko zarobił po kątach na tej ustawie?
  Z daleka widać, że ustawa pisana była za zamówienie. Ale będzie się wypierał i łgał jak pi.s, że to dla dobra suwerena.

 • molly_wither

  Oceniono 27 razy 17

  Tak czy owak zwierzatka lesne zimuja w pniach starych drzew, ktore maja odpowiednio duze dziuple. Wiec nie powinno ich sie usuwac z parkow, lasow i skwerow.

 • tysiacletni

  Oceniono 19 razy 15

  Chciałbym zasugerować reporterom inny dobry symbol.

  W Dąbrowie Górniczej przy ul. 11 Listopada powstał pawilon handlowy, którego projekt, po protestach mieszkańców, przeciwko wycince drzew, uwzględnił drzewa na działce i je inwestor zachował. Wyborcza dokładnie to opisywała.

  Natomiast teraz w sąsiedztwie są wycinane drzewa. Niesamowity widok, gdy to pawilon handlowy ocalił drzewa a sąsiednia działka jest czyszczona z drzew.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 45 razy 13

  od razu napisałem, że drzewo spróchniałe, dostałem unlajki :) nie popieram wycinki zawsze i wszedzie, ale rozumiem, że bywa tez konieczna. Ale propaganda GW jest tak prostacka i podsuwa głuptaskom takie sciemy, ze choc nienawidzę pisu, to mam tego dosć.

 • prawdziwek89

  Oceniono 39 razy 11

  Tu chodzi o symbol. Takich wiewiórek czy ptaków w całej Polsce zginęły lub zginą całe tysiące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX