Do stolicy powraca akcja darmowej sterylizacji zwierząt

Właściciele czworonogów znów będą mogli skorzystać z akcji bezpłatnej sterylizacji oraz czipowania psów i kotów. Ratusz w całości pokryje koszt zabiegów.

Bezpłatna możliwość zabiegów sterylizacji i kastracji czworonogów została przerwana w ubiegłym roku, ponieważ akcję unieważnił wojewoda Zbigniew Sipiera (PiS).

Sposób na bezdomność 

Decyzja ta wywołała falę oburzenia, bowiem możliwość skorzystania z darmowego zabiegu znacznie wpływała na zmniejszenie liczby bezdomnych kotów i psów w Warszawie. 

W międzyczasie posłowie zmienili ustawę o ochronie środowiska, umożliwiając Warszawie kontynuowanie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Akcja bezpłatnej sterylizacji i kastracji zwierzaków trwa w stolicy od pięciu lat i do tej pory skorzystali z niej właściciele ponad 6,5 tysiąca psów i kotów. Początkowo, w latach 2012-2014 ratusz dofinansowywał 50 proc. kosztów zabiegów. Natomiast od 2015 roku pokrywa je w 100 proc. W tym roku na darmowe zabiegi miasto przeznaczy około pół mln zł. 

Właściciele czworonogów będą mogli korzystać z bezpłatnych świadczeń od kwietnia. Wtedy też zostanie podana lista lecznic w których warszawiacy będą mogli wykonać zabiegi. 

Czipowanie także za darmo

Drugą z bezpłatnych usług weterynaryjnych będzie elektroniczne znakowanie czworonogów. Dzięki prowadzonej od 2007 roku akcji liczba bezdomnych zwierząt systematycznie spada. Wskazują na to m.in. statystyki Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W latach 2007-2016 elektronicznemu znakowaniu zwierząt poddano 88 tysięcy zwierząt. 

 

 

Więcej o: