"Warszawski Asyż": modlitwy o pokój wybrzmią w synagodze, meczecie i kościele

Wydarzenie to nie tylko ciekawe koncerty, ale i modlitwy o pokój, które wybrzmią w synagodze, meczecie i kościele. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II. I nawiązuje do 30. rocznicy spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

W środę: 26 i w czwartek: 27 października na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11 odbędą się trzy koncerty nawiązujące do tradycji żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. 26 października usłyszymy dwa koncerty: "Salam", odwołujący się do tradycji muzułmańskiej (godz. 19:00), a także "Noc Nigunów", podczas którego zaprezentowana zostanie pełna mistycyzmu  muzyka chasydów (godz. 20.30).

Natomiast 27 października, o godzinie 19, rozpocznie się koncert "A.D. 966" - projekt stworzony specjalnie na 1050. rocznicę chrztu Polski, w którym elektronika spotyka się z preparowanym brzmieniem chorału gregoriańskiego.


Koncerty poprzedzi międzyreligijna modlitwa o pokój. 

  • o godz. 17.30 modlitwę poprowadzi mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Nedal Abu Tabaq w meczecie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie w Al. Bohaterów Września 23;
  • godz. 18.00 - na modlitwę o pokój zaprasza rabin Michael Schudrich w synagodze im. Nożyków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie przy ul. Twardej 6; 
  • godz. 18.00 modlitwa o pokój zabrzmi w kościele pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym, gdzie poprowadzi ją Wspólnota Sant'Egidio oraz ks. Grzegorz Michalczyk;

30 lat temu w Asyżu Jan Paweł II powiedział:

Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci.

Dodał także, że: 

W obliczu tego problemu dwie rzeczy wydają się mieć najwyższą wagę i obie są wspólne nam wszystkim. Pierwszą z nich jest (...) nakaz przezwyciężenia egoizmu, chciwości i ducha zemsty. Drugą wspólną sprawą jest przekonanie, że osiągnięcie pokoju przekracza ludzkie siły (...) dlatego każdy z nas modli się o pokój.