Skwer im. Bartoszewskiego. Radny PiS pyta: zostanie uhonorowany nazwą wcześniej niż Lech Kaczyński?

Wszystko wskazuje na to, że Władysław Bartoszewski będzie miał swój skwer na warszawskiej Woli. Rada Dzielnicy właśnie poparła wniosek, w czwartek zagłosuje Rada Miasta. W czasie głosowania nie obyło się bez ekscesów radnych PiS.

Radni Woli opiniowali wczoraj wieczorem nazwanie skweru (przy ul. Ogrodowej, pomiędzy ulicą Białą a Aleją Jana Pawła II) imieniem Władysława Bartoszewskiego. Wniosek poparło 15 radnych (głównie z PO), przeciwko - zagłosowało 9 radnych PiS

W czasie wojny ulica ta łączyła gmach sądu z ulicą Chłodną. Gmach sądu, ulice Chłodna i Biała były wyłączone z getta. Gmach sądu stał się miejscem spotkań ludzi z obu stron muru getta – dostęp do budynku mieli zarówno Żydzi (od strony ulicy Leszno), jak i Polacy (od strony ulicy Białej). Żydzi otrzymywali tam od Żegoty ubrania i fałszywe papiery, aby potem wyjść przez Białą na wolność

Rada Dzielnicy Wola poparła wniosek o nadaniu skwerowi im. Władysława Bartoszewskiego.Rada Dzielnicy Wola poparła wniosek o nadaniu skwerowi im. Władysława Bartoszewskiego. Twitter/ Krzysztof Strzałkowski

 Główny argument, który padł ze strony przeciwników nazwania skweru i. Bartoszewskiego to rzekome blokowanie przez profesora nagrodzenie Orderem Orła Białego płk Witolda Pileckiego (zaś sam profesor Bartoszewski tłumaczył, że sprawa w ogóle nie stawała na kapitule orderu, w której zasiadał).

Z kolei radny Lewandowski stwierdził, że Bartoszewski "dostał order od Niemców" (chodzi o Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przyznany Bartoszewskiemu w 2001 roku za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami).

Rada Dzielnicy Wola poparła wniosek o nadaniu skwerowi im. Władysława Bartoszewskiego.Rada Dzielnicy Wola poparła wniosek o nadaniu skwerowi im. Władysława Bartoszewskiego. Facebook / Michał Szczerba

 

Jeszcze innemu przeszkadzało, że Bartoszewski zostanie uhonorowany nazwą wcześniej, niż Lech Kaczyński. Radnych PiS nie przekonywało to, że wniosek podpisało 4 tys. mieszkańców dzielnicy dzielnicy, poparł go senat Uniwersytetu Warszawskiego. Poparcie dla inicjatywy udzieliło też Towarzystwo Przyjaciół Woli.

Sprawę skomentował poseł Michał Szczerba. Zaznaczył, że jestem dumny, że postać Władysława Bartoszewskiego zostanie upamiętniona w przestrzeni dzielnicy, w której mieszka.

Ubolewam nad postawą dzielnicowych radnych PiS, którzy nie tylko głosowali przeciwko nazwaniu skweru imieniem Profesora, ale niegodnie zachowywali się przed odczytaniem listu Prezydenta, a niektórzy z nich kontestowali postać Władysława Bartoszewskiego i Jego dorobek. Nigdy to nie powinno się wydarzyć.

 

 

Władze dzielnicy zadeklarowały, że skwer Władysława Bartoszewskiego zostanie poddany kompleksowej rewitalizacji i urządzeniu w 2017 roku.

 

Czy powinien powstać skwer im. Władysława Bartoszewskiego?