Noc spadających gwiazd. Takie zjawisko zdarza się raz na 12 lat. Gdzie obserwować niebo?

Deszcz meteorytów już 12 sierpnia. Gwiazdy będą spadać już dzisiejszej nocy, ale właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne to niezwykłe zjawisko. - W drugiej połowie nocy może to skutkować nawet 200 meteorami w ciągu jednej godziny. Taka aktywność roju zdarza się raz na 12 lat - wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Z tej okazji wiślacy zapraszają warszawiaków na specjalny rejs i wspólne obserwowanie nieba na plaży w Ciszycy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Będziemy mieli okazję obserwować ich jeszcze więcej niż w Warszawie, bo światła miasta zostawimy jakieś 20 km za sobą. W rejs zabieramy prowiant, leżaki, koce i namioty - mówi Rafał Łapiński z Taxi Wisła .

Start, o godz. 15.30, z Portu Czerniakowskiego. Powrót do Warszawy zaplanowano w sobotę, między godz. 9, a 10. Na miejsce łódki powinny dopłynąć w południe.

Kontakt pod numerem: 605 143 903. Koszt wyprawy: 50 zł (na hasło "Ciszyca": 40 zł,w cenie rejsu jest ciepłe jedzenie), dzieci do lat 10 - płyną za darmo.

 

Jak zapowiadają specjaliści między 11 a 13 sierpnia na niebie dostrzeżemy nawet dwa razy więcej spadających gwiazd niż zazwyczaj. - Za sprawą grawitacji Jowisza, Ziemia wpadnie w gęsty strumień pyłów pozostawiony przez kometę 109P/Swift-Tuttle. W drugiej połowie nocy może to skutkować nawet 200 meteorami w ciągu jednej godziny - tłumaczy Karol Wójcicki.

Więcej na temat zjawiska można przeczytać na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej .

Więcej o: