Dzień Pamięci Starówki. Rocznica eksplozji "czołgu pułapki" [PROGRAM OBCHODÓW]

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy powstania warszawskiego. Upamiętnia wybuch niemieckiego czołgu przy ul. Kilińskiego, jednego z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.

13 sierpnia 1944 r.wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach placu Zamkowego opancerzony transporter wypełniony ładunkami wybuchowymi. Kiedy zdobytym pojazdem powstańcy wjechali na Podwale nastąpiła eksplozja. W wyniku wybuchu zginęło ponad 300 warszawiaków.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.30 od złożenia wiązanek w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta, w tym m.in. przy pl. Zamkowym 15/17, Rycerskiej 12 (róg Wąski Dunaj), Międzymurzu (okolice Wąskiego Dunaju), Podwalu 25,Kilińskiego 2, Długiej 7, Długiej13/15, Świętojerskiej 4, Przyrynku 2 (róg Kościelnej) i Sanguszki 1.

Następnie, o godz. 17, odbędzie się msza święta w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Po jej zakończeniu, kombatanci, mieszkańcy oraz władze miasta i Dzielnicy Śródmieście - o godz. 18, złożą kwiaty przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu przy ul. Kilińskiego 3. Zwieńczeniem uroczystości będzie rozpoczynający się o godz. 20 program artystyczny "Kto mógł się spodziewać" na placu Zamkowym.

Więcej o: