Na Placu Defilad stanęła nietypowa instalacja. Kryje w sobie wyjątkowe historie

Instalacja, która stanęła na Placu Defilad to kolejna inicjatywa realizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ?Zgoda na Życie? promującej transplantologię. Z pozoru zwyczajna, drewniana ławka kryje w sobie historie osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom.

- Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem - mówi Robert, jedna z osób dziękujących swojemu dawcy w nagraniu, które odtwarzane jest za pośrednictwem instalacji.

- Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie - zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele - słyszymy w kolejnym podziękowaniu.

W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem "Życie po przeszczepie" i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. Za projekt i realizację niecodziennej ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, scenografka. Jak wyjaśnia artystka, koncepcja odnosi się do tematu transplantologii nie tylko poprzez mechanizm audio, ale również w warstwie symbolicznej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii - znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca - tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może "wrócić" do kogoś innego" - mówi artystka - "Jednocześnie element roślinny pomnika nawiązuje do słowa "transplantacja" i tym samym słów "szczepić", "sadzić" - rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie" - dodaje.

Interaktywna ławka gościć będzie na Placu Defilad przez miesiąc, do 4 września. Warszawa jest siódmym, po Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie, miastem, do którego przyjechała instalacja.

Województwo mazowieckie znajduje się wśród regionów o jednym z wyższych wskaźników pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2014 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 19,4, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie, 31,8. Niemniej jednak na 50 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 26 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

Więcej o: