Czy córka Ewy Błaszczyk odzyska świadomość? Jutro czeka ją eksperymentalny zabieg

Cztery osoby w śpiączce, w tym pozostająca od 16-stu lat w stanie minimalnej świadomości Ola Janczarska - córka aktorki Ewy Błaszczyk, zostaną poddane eksperymentalnemu zabiegowi wszczepienia stymulatora ośrodkowego układu nerwowego. Jest szansa, że po tej operacji odzyskają świadomość.

Spodobało ci się? Polub nas

Do tej pory taki zabieg przeprowadzono tylko w Japonii. Współtwórca tej metody, prof. Isao Morita, jest już w Polsce. Zabieg przynosi poprawę stanu pacjenta w około 60 proc. przypadków.

- Metoda elektrycznej stymulacji rdzenia kręgowego i mózgu ma zastosowanie w wielu chorobach, jednak w przypadku śpiączki daje szansę chorym, którym nic wcześniej nie mogło pomóc - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg. Razem z prof. Isao Moritą ma przeprowadzić cztery zabiegi - dwa we wtorek i dwa w środę - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Efekt zabiegu nie jest natychmiastowy. - Jak wykazały badania prowadzone metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, w pobudzanej codzienną elektrostymulacją tkance nerwowej poprawia się przepływ krwi, co sprzyja procesom naprawczym. Nie ma natomiast dowodów, że stymulacja przyczynia się do powstawania nowych komórek nerwowych. Z czasem część pacjentów może nawiązać kontakt z otoczeniem - wyjaśnia prof. Maksymowicz.

Do zabiegu wytypowano czterech podopiecznych fundacji "Akogo?" prowadzonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Wśród nich jest jej córka - 22-letnia Ola Janczarska, od 16-stu lat pozostająca w stanie minimalnej świadomości. Poza tym do zabiegu wszczepienia stymulatora wytypowano młodego mężczyznę, który dwa lata temu doznał niedokrwienia mózgu, pacjentkę po zeszłorocznym urazie głowy oraz kobietę pozostającą w stanie ograniczonej świadomości od dwóch lat.

Więcej o: