To była sensacja! 40 lat temu nasz kraj odwiedziła mega gwiazda pop. Co się wtedy działo...

Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones.

Na pomysł zaproszenia ABBY do stolicy wpadł Dariusz Retelski, dyrektor związanej z telewizją firmy fonograficznej Wifon. Zaproponowano, aby super grupa nagrała program "ABBA w Studio 2". W Sztokholmie podczas negocjacji polską telewizję reprezentował reżyser programu Tomasz Dembiński oraz scenografka Teresa Różyłło. Ustalono, że zespół wykona piosenki z playbacku i ... nie otrzyma wynagrodzenia, lecz jedynie prawa do sprzedaży programu telewizjom kapitalistycznego świata.

Zespół Abba podczas wizyty w Polsce.Zespół Abba podczas wizyty w Polsce. www.raffem.com

Szwedzki tercet przyjechał do Polski - 7 października 1976 roku - dzień przed premierą swojej najgłośniejszej płyty "Arrival".

Najpierw na Okęciu pojawiła się Agnetha Fältskog, która razem ze swoim mężem Björnem postanowiła podróżować samolotami osobno - ze względu na ich córkę Lindę. Dzień później do piosenkarki dołączyła reszta zespołu. Co ciekawe teledysk do piosenki SOS nakręcono już w samolocie, w drodze do Warszawy. 

 

Muzyków prosto z lotniska przewieziono pod eskortą policji do najnowocześniejszego jak na tamte czasy hotelu w Warszawie - Forum (dzisiejszy Novotel). Potem na Woronicza. W czasie nagrania artyści musieli zejść po wyłożonych folią 6-metrowych schodach śpiewając hit "Dancing Queen".

Muzycy mieli świadomość, że są na wysokości ponad 6 metrów. Schody były bez balustrady. Reżyser programu musiał długo namawiać Agnethę i Fridę, by odważyły się z nich zejść - mówi Maciej Orański, autor książki "ABBA w Polsce.

Reżyser programu Tomasz Dembiński wspomina:

Tempo pracy było nieprawdopodobne, ponieważ nagranie musiało nam zająć nie więcej niż pięć godzin. Mieliśmy czas najwyżej na dwa duble każdej piosenki. 

 

Podkreśla również, że praca z ABBĄ była przyjemnością. 

Stale się uśmiechali i respektowali wszystkie moje uwagi. Pamiętam, że już wprost szalenie miła była Agnetha. Jeśli mówiłem, że mają zrobić to i tutaj, czynili tak bez żadnego protestu, nawet jeśli chodziło o podrzucanie (w "Tiger") poduszek z folii, które okazały się zbyt ciężkie.

Nakręcony wówczas program wyemitowano - 13 listopada 1976 roku. I trzeba przyznać, że do dzisiaj jest jednym z najbardziej ulubionych nagrań fanów zespołu na całym świecie. 

 

W sumie wizyta ABBY w stolicy trwała dwa dni. Po zakończonej pracy muzycy najpierw wjechali na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki. 

 Artyści dużo czasu spędzili także na Starym Mieście

 

Zespół Abba podczas wizyty w Polsce.Zespół Abba podczas wizyty w Polsce. www.raffem.com

 

Zespół Abba podczas wizyty w Polsce.Zespół Abba podczas wizyty w Polsce. www.raffem.com

 

Zespół Abba podczas wizyty w Polsce.Zespół Abba podczas wizyty w Polsce. www.raffem.com

 

źródło:
Maciej Orański, Abba w Polsce, wydawnictwo REBIS
ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana