Wybory samorządowe 2018. Jaki chce budować mosty w stolicy. Trzaskowski: Nie tego potrzebuje Warszawa

Wybory samorządowe 2018. Patryk Jaki zapowiedział, że jak wygra wybory, będzie budował nowe przeprawy przez Wisłę. Jego kontrkandydat, Rafał Trzaskowski, przekonuje, że to zły pomysł, a Warszawa potrzebuje czegoś zgoła innego.

Wybory samorządowe 2018. Patryk Jaki idzie jak burza. Po zapowiedzi, że należy tworzyć więcej parkingów w Warszawie, ogłasza, że należy również zainwestować w przeprawy przez Wisłę. Na poniedziałkowej konferencji mówił, że potrzebna jest co najmniej jedna przeprawa na północy i dwie na południu miasta. 

Wybory samorządowe 2018 - rezygnacja z mostu Krasińskiego

- Jeżeli wygramy te wybory, Warszawa będzie miała nowe przeprawy mostowe. Jesteśmy przekonani co do tego, że w Warszawie potrzebna jest co najmniej jedna przeprawa na północy - przez Wisłę - i dwie na południu - zapowiedział.

Odniósł się również do kontrowersyjnej inwestycji - mostu Krasińskiego (połączenie ul. Krasińskiego na Żoliborzu z ul. Matki Teresy z Kalkuty na Targówku), która podzieliła mieszkańców miasta. Jego zdaniem jest ona zbędna, ponieważ generuje niepotrzebne koszty. Powiedział, że będzie szukać nowej lokalizacji dla przeprawy i zrobi to w konsultacji z mieszkańcami.

Jaki twierdzi, że miasto na przełomie roku powinno rozpocząć budowę mostu na Zaporze i dokończyć budowę mostu Południowego. Za priorytet uznał odciążenie tej części stolicy. Jego zdaniem, jeśli powstaną dodatkowe przeprawy, wszystkie istniejące już mosty staną się bardziej drożne.

Nie mosty, ale szybszy rozwój transportu publicznego

Z Jakim nie zgadza się Rafał Trzaskowski, drugi oficjalny kandydat na prezydenta Warszawy.

- Warszawa powinna inwestować w szybszy rozwój transportu publicznego - metro, nowe linie tramwajowe - a nie w kolejne mosty dla samochodów - twierdzi. 

Jak dodaje, obecnym celem powinno być przede wszystkim wykorzystanie potencjału tych mostów, które już dziś istnieją w Warszawie. Jest ich dziewięć, wkrótce będzie dziesięć. - Miliardy złotych, które trzeba by wydać na dodatkowe mosty, Warszawa powinna teraz zainwestować w usprawnienie transportu publicznego - podkreśla Trzaskowski.

Jego zdaniem nowe ulice i nowe mosty nie rozwiążą problemów komunikacyjnych Warszawy. - Szersze ulice i dodatkowe mosty tylko spotęgują korki - mówi. Jak twierdzi, najlepszym rozwiązaniem komunikacyjnym dla Warszawy jest szybsza rozbudowa metra, nowe linie tramwajowe, rozwinięta sieć autobusów, które sprawnie obsługują wszystkie, zwłaszcza te najbardziej oddalone dzielnice Warszawy, dziś cierpiące na deficyt komunikacji miejskiej - dodaje.

Atrakcyjne ceny biletów

Jak przekonuje, rozwiązaniem dla Warszawy są też nowe parkingi P+R i inwestycje w transport publiczny dla otaczających ją miejscowości.

- Potrzebne są kolejne linie SKM, lepsza sieć autobusów podmiejskich. Potrzebujemy wreszcie atrakcyjnej oferty taryfowej (biletowej) dla całej aglomeracji. Jeżeli mamy myśleć o nowych przeprawach przez Wisłę, to dużo bardziej racjonalne jest planowanie kładek rowerowo-pieszych, ewentualnie mostu tramwajowego - podsumowuje.

Na znajdującym się w granicach administracyjnych miasta 28-kilometrowym odcinku rzeki znajduje się 10 stałych mostów - 8 drogowych i 2 kolejowe. W 2017 rozpoczęła się budowa 9. mostu drogowego - Południowego.

Z kim się zgadzasz? Z Jakim czy Trzaskowskim? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: