Normalnie byłoby tu widać Warsaw Trade Tower. A dziś...

W sobotę rano do Warszawy powrócił smog. Po kilku dniach, kiedy powietrze miało dobrą jakość, znowu musimy na siebie uważać. Miasto ostrzega przed wychodzeniem z domu.
Smog w Warszawie. Warsaw Trade Tower Smog w Warszawie. Warsaw Trade Tower Fot. metrowarszawa.pl

Smog w Warszawie

W sobotę lepiej nie wychodzić z domu. Pomiary jakości powietrza znowu pokazały, że stężenie szkodliwych pyłów jest ogromne. 

Ulice Warszawy pogrążone są we 'mgle', która przysłania budynki. Na tym zdjęciu normalnie byłoby widać Warsaw Trade Tower. Dziś budynek na ul. Chłodnej pogrążony jest w smogu. 

Smog w Warszawie. Warsaw Spire Smog w Warszawie. Warsaw Spire Fot. metrowarszawa.pl

Smog w Warszawie

Drugie zdjęcie zrobiliśmy kawałek dalej - na placu Europejskim. Chcieliśmy sfotografować wieżowiec Warsaw Spire. Niestety, utonął w smogu...

Zobacz także:  Kto ponosi winę za fatalne powietrze w stolicy? Warszawa tak naprawdę jest ofiarą

Smog w Warszawie

A tak wyglądała dziś rano Wisła:

#warszawa #wisła #rano

Post udostępniony przez Szymon Holcman (@holcman) Lut 3, 2018 o 2:21 PST

Smog w Warszawie - 3 lutego Smog w Warszawie - 3 lutego Fot. UM Warszawa

Smog w Warszawie - sobota

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez urząd miasta, stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest dziś duże. Warszawski Indeks Powietrza klasyfikuje je jako poziom 3.

Oznacza to, że w sobotę powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli mieliśmy w planach aktywność fizyczną. Ostrzeżenie poważnie powinny potraktować przede wszystkim osoby najbardziej wrażliwe na smog - dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby mające problemy zdrowotne. 

Stan Powietrza w Warszawie

Obecnie stan powietrza jest umiarkowany, ale wciąż niezadowalający. 

Najgorzej jest na ulicy Marszałkowskiej, gdzie pomiary pyłów przekroczyły 274 proc. (PM2,5) i 169 proc. (PM10) normy. 'Najlepsze', ale wciąż szkodliwe, powietrze mają dziś mieszkańcy Ursynowa. Tam norma została przekroczona 'tylko' o 163 proc. (PM2,5) i 126 proc. (PM10)

Warszawski Indeks Powietrza Warszawski Indeks Powietrza Źródło: UM Warszawa

Warszawski Indeks Powietrza

Kilka dni temu warszawski ratusz uruchomił Warszawski Indeks Powietrza - stronę internetową, która na bieżąco monitoruje smog w stolicy. Narzędzie stworzono we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej.

W sobotę wydano pierwsze ostrzeżenie, od kiedy WIP ruszył. 

Zobacz także:  O smogu mówi się od 2 lat, a oni nadal robią swoje. Zobacz, czym warszawiacy palą w piecach

Warszawski Indeks Powietrza Warszawski Indeks Powietrza Źródło: UM Warszawa

Co sprawdzisz w Warszawskim Indeksie Powietrza?

Warszawski Ogólny Indeks Powietrza opiera się na pomiarach jednogodzinnych stężeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz NO2, jak również na prognozach ich wartości. Poziom WIPo w wybranym punkcie pomiarowym zależy od najwyższego stężenia spośród wymienionych zanieczyszczeń powietrza. Indeks ten prezentowany jest w czteropoziomowej skali dla danych bieżących (z poprzedniej godziny) oraz prognoz dla godzin: 06.00, 14.00, 22.00 i dla całej kolejnej doby.

Na stronie znajdziemy także Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza ma na celu przede wszystkim uwzględnienie potrzeb wrażliwych grup w kontekście wpływu jakości powietrza na ich zdrowie oraz życie. 

Zobacz także:  'Jedna pani tak się zapatrzyła na maskę, że wpadła na idącego z naprzeciwka mężczyznę'

***

Widok z twojego okna też przysłonił smog? Wyślij do nas zdjęcie na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: