"Izrael to państwo terrorystyczne", "stop rzezi Gazy" - między innymi takie hasła pojawiły się na sobotniej propalestyńskiem manifestacji w Warszawie. Wydarzenie próbowały zablokować stołeczne władze.
Strażnicy miejscy eskortowali spacerujące łosie po Białołęce Dworskiej. Ważące po blisko 200 kg zwierzęta, które przechadzały się po jezdni w pobliżu siedlisk ludzkich, udało się skierować z powrotem do lasu.
Intensywne opady prognozowano na piątek w Tatrach i Bieszczadach, ale pierwszy śnieg pojawił się też w Warszawie. W piątek wieczorem opady śniegu pojawiły się po obu stronach Wisły.
W sobotę ulicami Warszawy przejdzie propalestyńska demonstracja, której zakazać chciał Rafał Trzaskowski. Prezydent uzasadniał swoję decyzję względami bezpieczeństwa. Inne zdanie w sprawie zakazu miał sąd. Pikieta ma zakończyć się pod ambasadą Izraela.
Sobotnia propalestyńska demonstracja jednak się odbędzie. Sąd w czwartek nie zgodził się na zakaz manifestacji, czego z kolei domagało się miasto. "Przyjmujemy tę decyzję" - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Trzaskały drzwiami, dygotały na jałowym biegu, a przez nieszczelne "harmonie" leciał deszcz. Ale to i tak one królowały na warszawskich ulicach przez 40 lat. Z okazji 10. rocznicy wycofania Ikarusów z warszawskiej komunikacji, będzie można odbyć jeszcze jedną podróż legendarnym autobusem, m.in. przez Wisłostradę, Stare Miasto i Trasę W-Z.
"Jeśli tylko trasa demonstracji zostanie zmieniona na bezpieczną, zostanie ona dopuszczona" - podkreślił w środę wieczorem prezydent Rafał Trzaskowski, nawiązując do planowanej na sobotę propalestyńskiej manifestacji. We wtorek samorządowiec zakazał marszu, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Organizatorzy nie zgadzają się z tą decyzją, złożyli już odwołanie do sądu.
Budynek przy Środkowej 16 z wykwaterowanej rudery bez okien zamienił się w stylową kamienicę. Wyjątkowo udane odtworzenie historycznego detalu nie było wcale łatwe - opierano się głównie na jednej przedwojennej fotografii.
Zarząd Dróg Miejski rozstrzygnął szósty przetarg na sprzedaż pojazdów, które nie zostały odebrane przez właścicieli przez pół roku od odholowania, i przeszły na własność miasta. W sumie na 48 aut wpłynęło 1091 ofert, co jest absolutnym rekordem w historii postępowań. Najwyższa zaoferowana kwota - za Opla Movano - wyniosła 37,5 tys. zł. Najpopularniejszym pojazdem była Dacia Duster, która przyciągnęła aż 71 kupujących.
Jedna osoba nie żyje, druga została ciężko ranna w wyniku eksplozji bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który był z mężczyznami w lesie, gdy doszło do wybuchu. Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
W Warszawie trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczynającym się o godzinie 14 Marszem Niepodległości. - Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń, wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne - mówił w czasie konferencji prasowej Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Warszawa będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Będą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym. Ich organizacja będzie się wiązała z wprowadzeniem zmian w ruchu i parkowaniu.
Tramwaj potrącił pieszego w Warszawie na alei Jerzego Waszyngtona i jechał dalej, aż został zatrzymany na moście Poniatowskiego. Zdaniem świadków wypadek spowodował śmierć około 40-letniego mężczyzny. Motorniczy miał nie zauważyć zdarzenia. Według nieoficjalnych ustaleń "Gazety Wyborczej" tramwaj ciągnął ciało przez około 70 metrów za przystankiem.
Trzy lata potrwa modernizacja Sali Kongresowej. W czwartek przedstawiciele warszawskiego Ratusza podpisali umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont słynnego, zabytkowego obiektu. Kultowa sala stanie się nowoczesna, wielofunkcyjna i dostępna dla wszystkich - podkreślają urzędnicy.
Nie milkną efekty remontu placu Trzech Krzyży. Teraz do prezydenta Warszawy w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zwrócił się wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. "Mieszkańcy śmieją się przez łzy z nowej instalacji na Pl. Trzech Krzyży. Szpecąca tę przestrzeń skrzynka transformatorowa powinna zniknąć, ale przede wszystkim nigdy nie powstać. Przykład ten ukazuje, jak dobre intencje w połączeniu z brakiem prawdziwego gospodarza prowadzą do absurdów" - napisał.
Rafał Trzaskowski wystosował pismo do komendanta głównego policji z prośbą o "zapewnienie odpowiednich sił" do zabezpieczenia wydarzeń z okazji 11 listopada. Prezydent Warszawy zwrócił uwagę m.in. na "niepokojące informacje zamieszczane na portalach internetowych".
Policja rozbiła gang, który czerpał korzyści z cudzego nierządu. Zatrzymano trzy osoby, podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego doszło do kradzieży cennych woluminów z XIX wieku. Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że złodzieje - kobieta i mężczyzna z wieku ok. 20 lat - mogli popełnić poważny błąd. A wszystko to przez symboliczną opłatę za wydanie karty bibliotecznej.
Co najmniej dwie osoby zostały ranione maczetą na warszawskich Bielanach. Policja szuka sprawcy.
Południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej jest już gotowy. Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale pierwsi kierowcy przejadą nowo otwartym wiaduktem już we wtorek w nocy. Budowę udało się zakończyć przed upływem terminu.