Warszawa. Ilu nauczycieli chce się zaszczepić na COVID-19? Ratusz podał dane

Chęć przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 zadeklarowało ponad 70 proc. warszawskich nauczycieli oraz 65 proc. pracowników administracji - informuje stołeczny ratusz. Najwięcej chętnych do szczepień jest w liceach ogólnokształcących oraz technikach.

W ankiecie przeprowadzonej przez warszawski ratusz wzięły udział wszystkie 794 placówki oświatowe w stolicy. Ponad 20 tys. nauczycieli (71,05 proc.) i blisko 9 tys. pracowników administracji i obsługi (65,80 proc.) wyraziło chęć zaszczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Warszawa. Ponad 70 proc. nauczycieli chce się zaszczepić na COVID-19. Najwięcej w liceach i technikach

Największe zainteresowanie szczepieniami występuje w technikach (75 proc. nauczycieli i 96 proc. administracji) oraz w liceach ogólnokształcących (79 proc. nauczycieli oraz 71 proc. administracji). Najmniej osób chce się zaszczepić w przedszkolach (68 proc. nauczyciel i 65 proc. administracji) oraz w placówkach pozaszkolnych (65 proc. pedagogów i 57 proc. pracowników administracji).

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez ratusz wyglądają następująco (proc. nauczycieli, proc. pracowników administracji i obsługi):

  • technika: 75 proc., 96 proc.
  • licea ogólnokształcące: 79 proc., 71 proc.
  • zespoły szkół: 73 proc., 70 proc.
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne: 75 proc., 55 proc.
  • szkoły podstawowe: 69 proc., 65 proc.
  • przedszkola: 68 proc., 65 proc.
  • placówki pozaszkolne: 65 proc., 57 proc.
  • pozostałe: 37 proc., 59 proc.

Warszawa. Rozpoczęły się testy przesiewowe nauczycieli klas 1-3

W poniedziałek (11 stycznia) na terenie Warszawy rozpoczęły się testy przesiewowe nauczycieli klas 1-3 pod kątem COVID-19. Testy wykonywane metodą RT-PCR organizowane są przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie we współpracy z ratuszem. Na dobrowolne i bezpłatne testy zgłosiło się blisko 9 tys. nauczycieli i pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych.

- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. (...) Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną. Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii - powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wraz z zakończeniem ferii zimowych, 18 stycznia, ponad 47 tys. warszawskich uczniów klas 1-3 powróci do stacjonarnego nauczania w szkołach. Uczniowie od 9 listopada uczyli się zdalnie. Starsi uczniowie z klas 4-8 (ok. 77 tys.) oraz ze szkół ponadpodstawowych (ok. 82 tys.) pozostaną na zdalnej nauce co najmniej do 31 stycznia.

Zobacz wideo Ile osób zostało zaszczepionych w Warszawie w weekend? Wiceprezydent Kaznowska: Myślę, że ta liczba wynosi równe „zero”
Więcej o: