Szpital Bielański już odmawia wykonywania aborcji. "Należy niezwłocznie przystąpić do respektowania wyroku"

Szpital Bielański w Warszawie podjął decyzję o niewykonywaniu zabiegów terminacji ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. To pokłosie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Chociaż wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie jest jeszcze obowiązującym prawem, Szpital Bielański w Warszawie jako jeden z pierwszych w Polsce podjął decyzję o zaprzestaniu zabiegów terminacji ciąży, wykonywanych w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Kierownik oddziału ginekologii i położnictwa otrzymał w tej sprawie pismo od dyrekcji placówki. 

"Zwracam się do Pana Profesora o niewykonywanie w ramach działalności leczniczej i terapeutycznej w Klinice Ginekologii i Położnictwa aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. (...) Należy niezwłocznie przystąpić do respektowania ogłoszonego wyroku ze względu na możliwą kolizję wykonywanych zabiegów z prawem, które w każdej chwili może zacząć obowiązywać z mocą od początku dnia, powodując nieodwracalne skutki i narażenie szpitala na odpowiedzialność z tego tytułu" - czytamy w dokumencie datowanym na 23 października 2020 roku, do którego dotarło radio TOK FM

- Słyszę, że szpitale odmawiają i wypisują pacjentki, które już były pozytywnie wskazane do zabiegu. To są działania absolutnie bezprawne - w rozmowie z TVN24 powiedział Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Prezydent Warszawy: Chcę, by miejskie szpitale wykonywały zaplanowane zabiegi aborcji

Telewizja TVN24  informuje, że Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ma zamiar interweniować u władz miasta w sprawie odwołanych zabiegów terminacji ciąży. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zajął już stanowisko w tej sprawie, pisząc, że chce, aby stołeczne szpitale miejskie nadal wykonywały zaplanowane zabiegi aborcyjne zgodnie z przepisami wciąż obowiązującej ustawy. 

"W tych ciężkich chwilach chcę przekazać ważną informację: w każdym z miejskich szpitali posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze kobiety mogą skorzystać z porady lekarza bez klauzuli sumienia. Poprosiłem już o opinię miejskie Biuro Prawne oraz prawników Biura Polityki Zdrowotnej, jakie mamy pole ruchu po publikacji wyroku TK. [...] Samorząd musi działać na podstawie i w granicach przepisów prawa. Dopóki będziemy mogli, warszawskie szpitale będą pomagać warszawiankom, wszystkim Polkom, które się do nich zgłoszą" - napisał Rafał Trzaskowski.

Więcej o: