Apel burmistrza Pragi-Południe, który chorował na COVID-19 przez 23 dni. "Miałem sporo szczęścia"

Burmistrz Pragi-Południe chorował na COVID-19 przez 23 dni. - Jeżeli my nie przestrzegamy podstawowych zasad tej dyscypliny pandemicznej - nie nosimy maseczek, nie mamy dystansu społecznego, to wiąże się to z tworzeniem zagrożenia dla innych - podkreśla. I dodaje, że przechodzenie COVID-19 jest tym trudniejsze, bo odbywa się "w samotności, w izolacji".

Zakażenie koronawirusem u burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego stwierdzono w sierpniu. - Zadzwonił lekarz i powiedział: ma pan dodatni test. To trudne, to naprawdę bardzo trudne, choroba w samotności, w izolacji - mówi na nagraniu opublikowanym na profilu Warszawy.

Od chwili wystąpienia, w zasadzie nie zakażenia, tylko wystąpienia objawów chorowałem 23 dni. Ale i tak miałem sporo szczęścia. Jak pytałem personel, lekarzy i pielęgniarki, jak długo przebywają osoby w szpitalu, mówią: Średnio 3-4 tygodnie. Ale mamy taką osobę, taką panią, która jest u nas 2,5 miesiąca

- podkreśla samorządowiec. W wystosowanym przez siebie apelu do mieszkańców dodaje, że "jeżeli my nie przestrzegamy podstawowych zasad tej dyscypliny pandemicznej - nie nosimy maseczek, nie mamy dystansu społecznego, to wiąże się to z tworzeniem zagrożenia dla innych".

Nasze bezpieczeństwo to jedno. Ale wtedy, kiedy zachorujemy, to jest bezpieczeństwo tych osób, które z nami się kontaktują. Tych osób może być, tak jak w moim przypadku, bardzo wiele. I to było moją ogromną moją obawą, że mogę narazić kogoś na zachorowanie, na utratę zdrowia, mówiąc wprost - na utratę życia

- zaznacza Tomasz Kucharski.

Epidemia koronawirusa w Polsce

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4178 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań wykryto w województwie małopolskim (685) i mazowieckim (433). W ciągu doby zmarły 32 osoby mające COVID-19, z tego trzy bez żadnych chorób współistniejących. Od soboty wyzdrowiało 1320 osób zakażonych koronawirusem. Na kwarantannie przebywają 231 032 osoby, a 32 394 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

W sumie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się prawie 126 tys. osób, a 3004 chorych zmarło [stan na 11.10.2020].

Zobacz wideo Minister Zdrowia zapowiada zmianę strategii w walce z koronawirusem
Więcej o: