Skąd tak gwałtowny wzrost zachorowań na Mazowszu? Przyczyną wesele i chrzciny

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia w województwie mazowieckim potwierdzono w czwartek 104 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2, czyli o ponad 50 więcej niż w środę. Jak informuje RMF FM, przyczyną tak dużego wzrostu zachorowań jest wesele, które odbyło się w Węgrowie. Co najmniej pięć przypadków odnotowano też po chrzcinach w Garwolinie.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce (najwięcej od 17 czerwca). Potwierdzono też śmierć kolejnych dziewięciu zakażonych pacjentów. Od początku epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce odnotowano łącznie 41 580 zakażeń. Zmarło dotychczas 1 651 pacjentów.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Na Mazowszu znaczny wzrost dobowej liczby zakażeń. Wesele w Węgrowie ogniskiem zachorowań

Najwięcej zachorowań (110) ponownie pojawiło się na Śląsku. Aż 104 nowe przypadki zakażeń odnotowano natomiast w województwie mazowieckim. To zauważalny wzrost, ponieważ od kilku dni na Mazowszu liczba nowych zakażeń oscylowała wokół 50.

Jak informuje RMF FM, przyczyną zwiększonej liczby zachorowań jest wesele, które odbyło się w Węgrowie. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u co najmniej 30 uczestników zabawy. Co istotne, żadna z zakażonych osób nie mieszka nawet w powiecie węgrowskim. "Za to stacje sanepidu z innych powiatów raportują przypadki zakażenia, łącząc je z tą jedną imprezą weselną. I tak co najmniej 20 osób ma dodatni wynik testu w Warszawie, 13 w Siedlcach, a śledztwo epidemiczne prowadzone jest także w Mińsku Mazowieckim i w kilku powiatach poza Mazowszem" - ustalili dziennikarze RMF FM.

Pięć kolejnych przypadków koronawirusa łączonych jest natomiast z chrzcinami w Garwolinie. Nowe zachorowania pojawiły się też w Domu Pomocy Społecznej w Gostyninie, zakładach pracy w Wołominie i Płocku, a także w dwóch firmach na terenie Warszawy.

>>>Małopolska. Muzyk chory na COVID-19 grał na weselu. Prawie 150 osób na kwarantannie

Więcej o: