Warszawa. Coraz więcej pasażerów bez maseczek w komunikacji miejskiej. Będą interwencje policji

Niestety, pomimo aktywnych działań informacyjnych, odnotowujemy coraz częstsze przypadki niestosowania się pasażerów do obowiązku zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej. Dlatego zwróciliśmy się do stołecznej policji z prośbą o wspólne kontrole - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Akcje informacyjne nie przynoszą skutków, teraz przyjdzie czas na kontrole. Według stołecznego ratusza pasażerowie komunikacji zbiorowej coraz częściej nie przestrzegają obowiązku noszenia maseczek.  

Rzeczniczka stołecznego ratusza podkreśliła, że bezpieczeństwo pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, jest priorytetem dla urzędu. - Przestrzeganie wprowadzonych na czas epidemii zakazów i nakazów, szczególnie odnoszących się do zasad poruszania się środkami komunikacji publicznej, to gwarancja bezpieczeństwa dla pasażerów, kierowców czy kontrolerów - tłumaczyła.

- Do tej pory Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadził szereg akcji informacyjnych w formie plakatów wywieszanych w pojazdach, jak i na wiatach przystankowych, spotów wyświetlanych na ekranach monitorów znajdujących się w pojazdach czy informacji głosowych przypominających o obowiązku zakrywania ust i nosa - podkreśliła.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Radne alarmują o nieprzestrzeganiu nakazu noszenia maseczek

Mimo to, jak wskazały w interpelacji dwie stołeczne radne - Joanna Dymowska i Agnieszka Jaczewska-Golińska, coraz więcej pasażerów nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej. - Obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej wynika z rządowego rozporządzenia dotyczącego zwalczania epidemii COVID-19. Niestety, dotarło do nas wiele sygnałów, że mieszkańcy naszego miasta lekceważą powyższe rozporządzenie - napisały radne.

Na interpelację radnych odpowiedział sekretarz miasta Marcin Wojdat, który poinformował, że policja i straż miejska systematycznie podejmują działania wynikające z COVID-19, także w środkach komunikacji miejskiej. "W środkach transportu miejskiego zostały umieszczone plakaty oraz przekazywane są komunikaty głosowe, przypominające pasażerom o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Ponadto na drzwiach tramwajów i autobusów znajdują się informacje o dopuszczalnej liczbie podróżujących pasażerów" - zaznaczył w odpowiedzi. "Jednocześnie informuję, że przedmiotowe zagadnienie pozostaje w stałym zainteresowaniu Miasta, w przypadku, gdy działania będą niewystarczające, zostaną podjęte kolejne kroki" - dodał.

Rzeczniczka stołecznego ratusza przekazała, że kolejnym krokiem na poprawę sytuacji w komunikacji miejskiej jest prośba, z którą Zarząd Transportu Miejskiego zwrócił się do Komendy Stołecznej Policji o wspólne kontrole. - ZTM nie może kontrolować samodzielnie pasażerów w komunikacji publicznej - poinformowała Gałecka.

Z kolei, jak poinformował PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak, stołeczni policjanci każdego dnia podejmują wiele interwencji w związku z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. - Są to zarówno interwencję własne, jak i zgłoszone - powiedział policjant.

- Podkreślić należy, że każdy sygnał pozwala na bardziej precyzyjne działania z naszej strony. A w tym przypadku zarówno stołecznej policji, miastu, jak również MZA zależy na tym, by ograniczać rozprzestrzenianiu się wirusa - podkreślił.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: