Warszawskie uczelnie wznawiają niektóre zajęcia. Decyzji nie podjęły jeszcze władze WUM

Zgodnie z rozporządzeniem resortu nauki i szkolnictwa wyższego, uczelnie mogą w określonych przypadkach prowadzić zajęcia w sposób stacjonarny. Pierwsi studenci powrócili już na Uniwersytet Warszawski i do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 1 czerwca stacjonarne nauczanie wznowi Politechnika Warszawska.

Z powodu epidemii koronawirusa wnętrza uczelni pozostają zamknięte od połowy marca, a studenci realizują programy zdalnie. Od kilku tygodni trwa już jednak "rozmrażanie" kolejnych sektorów życia publicznego i gospodarki. Część obostrzeń zniesiono też w przypadku funkcjonowania uczelni wyższych.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa z dnia 25 maja zajęcia mogą być prowadzone stacjonarnie, jeśli ich specyfika decyduje o tym, że nie można ich przeprowadzić "na odległość". Dotyczy to przede wszystkich zajęć w laboratoriach i pracowniach, a także studentów ostatnich lat studiów. Resort podkreśla jednak, że "wszystkie zajęcia, które można przeprowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (zdalnie) muszą być prowadzone w takiej formie". 

Zobacz wideo Zgromadzenia i wesela do 150 osób. Otwarte siłownie, baseny, kina i teatry. Nowe zalecania rządu

Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, na Krakowskie Przedmieście powróciła część studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia odbywają się - oczywiście przy zachowaniu rygorów sanitarnych - w pracowni ceramiki na Wydziale Archeologii UW. Natomiast w czerwcu w uniwersyteckich salach pojawią się studenci Wydziału Geologii. - Grafiki w innych jednostkach jeszcze nie zostały opublikowane na stronach. W formie stacjonarnej prowadzone będą jedynie zajęcia praktyczne, które wymagają fizycznej obecności studentów na uczelni [...] i są niezbędne do realizacji programu kształcenia - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego uczelni UW.

Warszawskie uczelnie wznawiają zajęcia stacjonarne. Wszystko pod ścisłym sanitarnym rygorem

Studia w formie stacjonarnej rozpoczęły się też w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i mają potrwać do końca sierpnia. - Zajęcia są rozkładane w czasie po to, żeby nie doszło do nagromadzenia osób w salach i laboratoriach - zapewnił rzecznik uczelni Krzysztof Szwejk, cytowany przez tvnwarszawa.pl. 

Od 1 czerwca pierwsze stacjonarne zajęcia powrócą też na Politechnikę Warszawską, gdzie program aktualnego roku akademickiego zrealizowało zdalnie pięć z piętnastu wydziałów. Według zapewnień władz uczelni wprowadzanie "tradycyjnego" modelu nauczania ma odbyć się w ściśle zaplanowany sposób, a ćwiczenia, które muszą odbyć się w formie stacjonarne, będzie można odrobić też w późniejszym terminie.

Decyzji w sprawie wznowienia zajęć stacjonarnych nie podjęły natomiast władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Więcej o: