Starcia z policją podczas strajku przedsiębiorców. Funkcjonariusze użyli gazu, zatrzymano senatora KO

W Warszawie zakończył sie protest przedsiębiorców, który został zorganizowany na wezwanie jednego z kandydatów na prezydenta, Pawła Tanajny. Doszło do przepychanek z policjantami, którzy otoczyli demonstrantów kordonem. Jedną z zatrzymanych osób był Jacek Bury, senator KO. Część demonstrantów z okrzykiem "Wolna Polska" zmierzała w stronę siedziby PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Ostatecznie protest rozwiązano.

Policja podkreśla, że strajk przedsiębiorców to nielegalne zgromadzenie. W związku z obostrzeniami obowiązującymi podczas wprowadzonego przez rząd stanu epidemii zgromadzeń nie można rejestrować. - Organizator otrzymał od nas pisemną informację, że nie może zostać ono zarejestrowane - powiedziała w rozmowie z TVN Warszawa rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Demonstrujący twierdzą, że wyszli na ulicę, bo domagają się m.in. "ratowania miejsc pracy i poszanowania prawa własności". Podczas poprzednich protestów wśród demonstrujących byli m.in. wiruso-sceptycy i przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych.

Protest przedsiębiorców w Warszawie. Policja użyła gazu, ale demonstrującym udało się przerwać kordon

Planem protestujących od początku było przejście przed Sejm - uniemożliwili im to jednak policjanci, którzy otoczyli zgromadzonych na placu Zamkowym Kordonem. Część protestujących została zatrzymana przez policję, wobec niektórych użyto gazu łzawiącego. Jak podała "Wyborcza Warszawa", w pewnym momencie protest "rozlał się" po mieście - wielu demonstrantom udało się przebić policyjny kordon i zmierzało pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Wśród protestujących byli m.in. przedstawiciele Agrounii. Ostatecznie protest rozwiązano kilkaset metrów przed ulicą Nowogrodzką.

"Niestety mamy do czynienia z przypadkami agresji wobec policjantów. W związku z czynną napaścią na funkcjonariuszy użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i gazu (...) Kolejne osoby są zatrzymywane prewencyjnie. W trakcie działania nadawane są komunikaty kierowane także do osób posiadających immunitet, dziennikarzy oraz kobiet w ciąży - informowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji. 

Senator KO wepchnięty do policyjnej furgonetki

Senator KO Jacek Bury poinformował, że podczas protestu również został zatrzymany przez policję i siłą wepchnięty do radiowozu. Funkcjonariusze zaprzeczyli jednak takiej wersji wydarzeń, utrzymując, że sam wszedł do samochodu i nie chciał go opuścić ("W trakcie naszych działań nie zatrzymano, żadnej osoby posiadającej immunitet. Podkreślamy, że senator wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić. W związku z powyższym radiowóz pozostał na Placu Zamkowym"). Bury wydał oświadczenie w tej sprawie. "W związku z dzisiejszym zatrzymaniem i użyciem wobec mnie siły przez polską policję, zapraszam na jutrzejszą konferencje prasową podczas której odniosę się do dzisiejszym wydarzeń" - napisał.

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, na których widać, jak policja obezwładnia protestujących. Na jednym z nagrań można zobaczyć, jak policja siłą wpycha senatora KO do policyjnego wozu.

 "Źle to wygląda. Policja wykonuje swoje obowiązki i funkcjonariuszom należy okazać szacunek. Słychać wezwania do rozejścia się. Jednak ciężko będzie wytłumaczyć takie filmy. Czy faktycznie tak trzeba z ludźmi postępować?" - napisał korespondent RMF FM, Paweł Żuchowski.

Więcej o:
Komentarze (369)
Starcia podczas strajku przedsiębiorców. Policja użyła gazu i zatrzymała senatora KO
Zaloguj się
 • ggmarque

  Oceniono 158 razy 130

  Agresja wobec policjantów? Wszyscy widzieli, jak to było, nikogo nie oszukacie, zomowcy.

 • sentencje666

  Oceniono 108 razy 84

  Jeszcze pisiory zapłaczecie za spokojnymi i bezprzemocowymi demonstracjamj KOD i Obywateli RP.
  Zapracowaliscie sobie na to.

 • bogobojny999

  Oceniono 90 razy 72

  Policja paluje tych, placa 500 plus, 13.14,15,16,17,18,19 i 20stki dla gornikow, 800 baniek na wyglupy pana andrzeja itd. To zaczyna robic sie smieszne i niepowazne.

 • van_norden

  Oceniono 83 razy 67

  A dlaczego milicja użyła siły? Czy demonstrujący wybili choć jedną szybę albo podpalili radiowóz?

 • js08836

  Oceniono 81 razy 55

  Gapiów, fotoreporterów, policji było więcej niż protestujących w słusznej sprawie przedsiębiorców. Tych górnicy stchórzyli. Jak propozycję otrzymali od premiera ? Znów z naszych podatków zatkali im gęby ?

 • marek.krajewski63

  Oceniono 63 razy 49

  Chlopcy z Grabowka, chlopcy z Chylonii
  Dzisiaj pol....milicja uzyla.......narazie jeszcze gazow i palek.

  "Bo to sie zwykle tak zaczyna......."

 • walkirrr

  Oceniono 56 razy 48

  gdzie jest kaczy gnom ? Niech wyłazi spod mamusinej kołdry, skończył się juz teleranek

 • walkirrr

  Oceniono 62 razy 48

  pisowskie kulsony bronią kaczej kliki oszustów i złodziei

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 72 razy 48

  Gazeta postanowiła stanąć tam gdzie stoi zomo? Zapomnieliście dodać, że ROZPORZĄDZENIE o zakazie zgromadzeń jest bezprawne.
  Cała relacja stronnicza, cytujecie wyłączenie przedstawicieli milicji, ignorując kompletnie stronę poszkodowaną, co łatwo można sprawdzić, oglądając dowolną relację z tego dnia. Nawet Pan Senator Bury stwierdził, że protestujący zachowywali się spokojnie, jedyną stroną atakującą była pisowska milicja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX