Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych. Ratusz czeka na wytyczne GIS-u

Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych i boisk szkolnych do czasu otrzymania szczegółowych wytycznych sanitarnych - poinformował stołeczny Urząd Miasta. Ratusz wystąpił o nie do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Warszawski Urząd Miasta poinformował, że ośrodki sportowe i boiska szkolne pozostaną zamknięte do odwołania, choć rząd zapowiedział, że mogą zostać otwarte już 4 maja. Powód? Ratusz nie dostał szczegółowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa na takich obiektach z Ministerstwa Zdrowia lub z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

"Aby otworzyć ośrodki, musimy wiedzieć, jakie procedury sanitarne mają obowiązywać dzieci i młodzież, które rozpoczną swoje treningi na miejskich boiskach. Musimy również zadbać o bezpieczeństwo kadry trenerskiej, a także innych osób przebywających w danym obiekcie" - czytamy w komunikacie UM.

Problem dotyczy kilkudziesięciu miejskich kompleksów sportowych i kilkuset placówek oświatowych, które posiadają boiska o charakterze otwartym. Warszawski ratusz podkreślił w oświadczeniu, że otwarcie takich obiektów bez zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, "może doprowadzić do niekontrolowanego i drastycznego wzrostu liczby nowych zarażeń koronawirusem".

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Rafał Trzaskowski: Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie warszawianek i warszawiaków

O zamkniętych boiskach i obiektach sportowych mówił podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec zapewnił, że podejmuje decyzję o wstrzymaniu otwarcia ośrodków sportowych nie ze względu na polityczne przepychanki, ale ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

"Niestety, póki co nie otrzymaliśmy szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego. To rząd i minister zdrowia mają pełną wiedzę na temat epidemii. To rząd zastrzegł sobie, że jest jedyną instytucją przekazującą oficjalne dane. To rząd jest odpowiedzialny za sytuację epidemiczną. Jeśli premier z ministrem podejmują decyzję o otwieraniu obiektów sportowych, oczekujemy informacji: na jakich zasadach, z jakimi środkami ochrony i w jaki sposób mieszkańcy będą mogli korzystać z tych obiektów, w bezpieczny dla siebie sposób!" - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.

Więcej o: