Koronawirus w SGSP. Mariusz Kamiński odwołał rektora. "Słowa dotrzymuję. Nie obejdzie się bez zmian"

MSWiA po kontroli w Szkole Głównej Służby Pożarniczej informuje o szeregu nieprawidłowości dotyczących działań władz uczelni podczas epidemii koronawirusa. W związku z zaniedbaniami, które doprowadziły do zakażenia wielu studentów, z funkcji rektora-komendanta SGSP odwołano nadbryg. Pawła Kępkę.

Sprawę ogniska koronawirusa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej jako pierwszy opisał Onet. Obecność patogenu stwierdzono łącznie u blisko 80 podchorążych. Po doniesieniach na ten temat zespół nadzorowany przez komendanta głównego PSP wszczął w placówce kontrolę. Teraz raport pokontrolny został przekazany ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu. Jak informuje resort w komunikacie, kontrolerzy "stwierdzili nieprawidłowości zarówno w odniesieniu do kadry kierowniczej i dowódczej, jak i do podchorążych wszystkich kompanii". Nieprawidłowości dotyczyły m.in. niewłaściwego systemu zarządzania, "co w efekcie doprowadziło do obniżenia dyscypliny wśród kadry i studentów".

Koronawirus. Kamiński odwołał rektora SGSP

MSWiA informuje, że ograniczenie wydawanych przepustek i udzielanych urlopów w praktyce nie miało zastosowania i stało się przyczyną transmisji koronawirusa na terenie SGSP. Jako przykład resort podaje dzień 13 marca, gdy wydano 49 przepustek, a 150 przedłużono, mimo rozporządzenia o stanie zagrożenia epidemicznego. Kontrola wykazała, że prorektor ds. operacyjnych polecał studentom, by osobiście informowali sanepid o swoich dolegliwościach, co było sprzeczne z procedurą. "Nie zweryfikował tego faktu również rektor-komendant SGSP, ani pozostałe osoby posiadające tę informację" - podaje resort. 

Zobacz wideo Jak nie nosić maseczek ochronnych?

W związku ze skalą nieprawidłowości szef MSWiA zdecydował o odwołaniu z funkcji rektora-komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki. - Zespół z Komendy Głównej szczegółowo wyjaśnił działanie uczelni w kontekście przypadków koronawirusa wśród podchorążych. Obiecałem, że nie będzie zamiatania sprawy pod dywan i wyciągnę pełne konsekwencje wobec winnych tej sytuacji. Słowa dotrzymuję. Nie obejdzie się również bez zmian organizacyjnych w samej szkole, tak aby nigdy więcej nie doszło do tak nagannej sytuacji jak ta, z którą mieliśmy do czynienia - stwierdził Kamiński. Od 1 maja stanowisko Kępki obejmie mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski. 

Więcej o: