"Zmiany na stałe, dla bezpieczeństwa pieszych". ZDM przenosi auta na jezdnie

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada zmiany w zasadach parkowania, auta mają przenosić się na jezdnię lub do zatok. Jak zapewnia ZDM to nie chwilowe zmiany - mają obowiązywać jeszcze po pandemii.

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich zamieścił w piątek tweeta ze zdjęciami z ulicy Bonifraterskiej, gdzie wprowadzono już zmiany. Samochody dotychczas zajmowały tam sporo miejsca na chodnikach, a teraz przeniosły się całkowicie na jezdnię. "Wprowadzamy zmiany, które ułatwią pieszym zachowanie bezpiecznych odległości na chodnikach" - argumentuje ZDM.

Padają też takie zapowiedzi:

Takie zmiany muszą być stałe, bo świat po pandemii będzie inny niż ten, który znamy.

Auta na jezdniach m.in. na ulicach Sokratesa czy Odyńca

ZDM wylicza, że po pandemii "zapotrzebowanie na przestrzeń będzie większe", a w stolicy były takie miejsca, gdzie na chodniku nie mogły minąć się dwa wózki. Dlatego też zaplanowano, że szerokość chodnika dla pieszych ma nie być ograniczana przez auta i "budzić zaufanie i dawać komfort korzystania".

Zarząd Dróg Miejskich wylicza, że takie zmiany objęły niektóre odcinki ulic: Madalińskiego, Bonifraterskiej czy Pięknej. Padły też zapowiedzi, że auta przeniosą się z chodników na jezdnię na fragmentach ulic: Jagiellońskiej, Ludnej, Odyńca i Sokratesa.

Analizujemy też możliwość wprowadzenia takich zmian na kolejnych kilkunastu ulicach. Wśród nich są m.in. ważne ulice centrum miasta - Żelazna i Krucza. W pierwszej kolejności pracować będziemy nad tymi, na których chodniki są wyjątkowo wąskie i przeniesienie parkowania na jezdnię pozwoli je znacznie poszerzyć

- zapewnia ZDM.

Zobacz wideo Mieszkania potanieją przez koronawirusa?
Więcej o: