Warszawa. Warta honorowa przy Grobie Nieznanego Żołnierza w maseczkach. Po raz pierwszy w historii

Codziennie przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełniona jest warta honorowa. Dziś jednak żołnierze Garnizonu Warszawa wykonywali swoje obowiązki w maseczkach ochronnych. Jest to pierwszy przypadek w historii tego miejsca.

Dowództwo Garnizonu Warszawa udostępniło na Facebooku film, na którym widać czwartkową zmianę warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na nagraniu widać żołnierzy, których twarze są zakryte maseczkami ochronnymi.

Warta honorowa w maseczkach ochronnych przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Żołnierze dostosowali się do obowiązujących od 16 kwietnia nakazów. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku do odwołania w miejscach ogólnodostępnych trzeba będzie zakrywać usta i nos przy użyciu maseczki lub odzieży.

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Nowelizacja rozporządzenia wydana 15 kwietnia szczególnie opisuje przypadki, kiedy należy zasłaniać usta i nos przebywając w miejscach publicznych. Nakaz ten obowiązuje:

  • w miejscach ogólnodostępnych: na drogach, placach, skwerach;
  • w obiektach handlowych lub usługowych i na targowiskach;
  • w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz osoby poruszające się rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą lub pieszo;
  • w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej: w kościele, w banku, na poczcie, w urzędzie, w lokalach gastronomicznych, w sądach itp. z wyłączeniem osób zatrudnionych w tych miejscach.

Policjanci na podstawie Kodeksu wykroczeń mogą wystawić mandaty za złamanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Mandaty mogą wynieść do 500 złotych. Funkcjonariusze mogą też skierować sprawę do sanepidu. Za nieprzestrzeganie procedur można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 30 tysięcy złotych. 

Więcej o: