70 osób na nabożeństwie w Podkowie Leśnej. Interweniowała policja, jest wniosek o ukaranie proboszcza

Jak podaje TVN Warszawa, w piątek wieczór w jednym z kościołów w Podkowie Leśnej odbyło się nabożeństwo, w którym wzięło udział około 70 osób. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, w kościołach może jednocześnie przebywać nie więcej niż pięć osób.

W parafii świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej celebrowano Triduum Paschalne. Na miejsce wezwano policję, ponieważ - jak ustalili niedługo później funkcjonariusze - w nabożeństwie brało udział 70 osób. 

Dziennikarze TVN Warszawa próbowali kontaktować się z parafią, jednak bezskutecznie. Archidiecezja Warszawska, której podlega kościół w Podkowie Leśnej, zapewnia jednak, że każda parafia "została zobowiązana do przestrzegania obowiązujących obostrzeń", a kardynał Kazimierz Nycz apelował do duchowych, by liczba wiernych nie przekraczała pięciu. 

- Księża są świadomi tego, że odpowiedzialność za niedostosowanie się do obostrzeń spada wyłącznie na nich. 25 marca Watykan wydał też rozporządzenie, by w krajach dotkniętych pandemią wszystkie liturgie Wielkiego Tygodnia były przeprowadzane bez udziału wiernych. Mogą być za to prowadzone transmisje - powiedział ks. Przemysław Śliwiński. 

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Policja w Grodzisku Mazowieckim poinformowała, że odpowiedzialność za złamanie zakazu ponosi proboszcz parafii, dlatego skierowano do sądu wniosek o ukaranie go.

Interwencje policji w zw. z łamaniem obostrzeń

Łącznie od 24 marca do 11 kwietnia policjanci podejmowali interwencje ponad dwa tysiące razy i nałożyli ponad 1600 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Przekazano też 280 informacji do Powiatowych Inspektoratów Sanitarnych, co oznacza, że mogą być zastosowane jeszcze bardziej surowe kary administracyjne. 

Jak informują funkcjonariusze stołecznego garnizonu, wspiera ich kilkuset żołnierzy i strażników miejskich. Dodają, że przyświeca im zasada "zero tolerancji".

Więcej o: