Ratusz odwołuje wszystkie uroczystości w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Tylko wieńce na grobach

Warszawski ratusz poinformował, że w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej nie odbędą się żadne związane z nią uroczystości. Prezydent Rafał Trzaskowski ma w piątek tylko złożyć kwiaty w symbolicznych miejscach.

Co roku prezydent Warszawy uczestniczył w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. W tym roku tradycyjna uroczystość nie odbędzie się w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.

Ratusz poinformował, że w dziesiątą rocznicę katastrofy pomnik ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie udekorowany biało-czerwoną szarfą. W imieniu władz Warszawy zostanie złożony wieniec i zapalone znicze przed pomnikiem oraz na grobach ofiar.

Wiązanki i zapalone znicze upamiętnią także Honorowego Obywatela m.st. Warszawy Czesława Cywińskiego, spoczywającego na Powązkach. Urząd miasta przypomniał, że w stolicy o tragedii przypominają dwie tablice: na Krakowskim Przedmieściu oraz w Katedrze Polowej przy ul. Długiej. W tych miejscach także zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Katastrofa smoleńska. Skromne państwowe obchody rocznicy

Również państwowe obchody rocznicy będą kameralne. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, o godzinie 9 premier Mateusz Morawiecki złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego. Następnie w podobny sposób odda hołd ofiarom spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na innych stołecznych nekropoliach.

Poszczególni ministrowie mają w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary. Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy, dotyczy to m.in. ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, gdzie swoją tablicę ma Izabela Jaruga-Nowacka czy ministerstwa obrony narodowej, gdzie upamiętnieni są Aleksander Szczygło i Władysław Stasiak.

Zobacz wideo Prof. Skarżyńska: Okres przeżywania wspólnej żałoby po Smoleńsku był bardzo krótki
Więcej o: