Policja urządza "łapanki" na rowerzystów. Sypią się mandaty. "Nie ma nic pilniejszego do roboty?"

Policja zatrzymuje rowerzystów na ścieżkach rowerowych w Warszawie i pyta ich o cel podróży. W niektórych przypadkach sypią się mandaty. "To jest chore. Czy policja w w najtrudniejszym dla kraju czasie nie ma nic pilniejszego do roboty?" - pytają rowerzyści.

"Policja zatrzymuje jadących wzdłuż Pola Mokotowskiego rowerzystów. To jest już gruba przesada. Czy wszystkie auta przejeżdżające obok al. Żwirki i Wigury też są zatrzymywane?” - alarmuje na Twitterze rzecznik stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Beniamin Łuczyński. Doniesień o tym, że policja zatrzymuje rowerzystów, jest w mediach społecznościowych coraz więcej.

Zobacz wideo Czy Poczta Polska jest w stanie przeprowadzić wybory korespondencyjne?

Rowerzyści zatrzymywani przez policję. "Nie mają nic lepszego do roboty?"

Funkcjonariusze pytają o cel podróży rowerzystów - jeśli nie zmierzają oni do pracy, a korzystają z roweru w celach rekreacyjnych, mogą zostać ukarani mandatem. Rowerzyści alarmują, że w tym czasie ulicami przemieszczają się samochody, a ich kierowców nikt o cel nie pyta.

"To, co wyprawia policja z rowerzystami w ostatnich dniach, jest chore i jest to zwykle łamanie prawa. Panie rzeczniku, Mariuszu Ciarko, czy naprawdę polska policja w najtrudniejszym dla kraju czasie nie ma nic pilniejszego do roboty?" - pyta na Twitterze Jan Mencwel z MJN. "Pod moim domem policja zatrzymała rowerzystę. Oczywiście dziesiątki aut przejeżdżają bez problemu. Bo niby rower=rekreacja. A przecież dla wielu to normalny środek transportu!" - pisze Leszek Jażdżewski z Liberte.

Według wprowadzonego przez rząd rozporządzenia na zewnątrz można wychodzić jedynie w celu realizowania najpilniejszych potrzeb życiowych (wyjście do pracy, na zakupy, na krótki spacer w celu zachowania zdrowia psychicznego).

Definicja jest jednak nieprecyzyjna, więc - jak wskazują prawnicy - wiele zależy od interpretacji policjantów. - Na miejscu rowerzysty nie przyjmowałbym się mandatu. Chciałbym, by sąd zajął się sprawą. Te unormowania nie mają podłoża konstytucyjnego. Są bezprawne - powiedział w rozmowie z "Wyborczą Warszawa" mec. Jacek Dubois. Jak dodał, konstytucyjne uprawnienia władza może ograniczyć, wprowadzając stan nadzwyczajny. - Wtedy takie ograniczenia byłyby zgodne z prawem i bym się do nich zastosował. Władza nie wprowadziła stanu nadzwyczajnego z powodu swoich partykularnych interesów, a nie dobra obywateli - dodał.

Sprawa dotyczy także innych miast w Polsce. Jak opisywaliśmy, karę w wysokości 12 tys. zł zapłacił m.in. rowerzysta z Krakowa, który jeździł rowerem po Bulwarze Kurlandzkim. 

Więcej o:
Komentarze (611)
Policja urządza "łapanki" na rowerzystów. Sypią się mandaty. "Nie ma nic pilniejszego do roboty?"
Zaloguj się
 • glupota_g.pl

  Oceniono 239 razy 205

  Tak to jest, jak się kulsonom pozwoli decydować o wykładni. To będą nadużywać władzy. Władza chyba nie rozumie, że swoimi kuriozalnymi działaniami pozbawia się skutecznie i nieodwracalnie szacunku obywateli. Wszyscy, bez wyjątku. Prezydent, premier, minister zdrowia, pozostali ministrowie, marszałek sejmu, a także komendanci policji.

  Powiedzmy sobie szczerze, to co się dziś wyprawia, to nawet nie jest parodia stanu wojennego i ZOMO. To parodia okupacji i wojsk okupacyjnych. A jakikolwiek szacunek dla munduru, który policja może odzyskiwała po likwidacji MO, poszedł w drzazgi. Bo dziś ten raczkujący faszyzm dotyka każdego, kto chce wychylić nos z domu, nie tylko biorących udział w (legalnych!) manifestacjach.

  Mam tylko nadzieję, że sprawcy tego zamieszania zostaną po fakcie rozliczeni.

 • window_licker

  Oceniono 158 razy 138

  to jest łatwy wynik, "szybkosprzedawalny" bloczek mandatowy... komendant pogłaska po łebku, rzuci psi chrupek w nagrodę...

  ot taka "służba" Polakom w czasach pandemii

 • sector23

  Oceniono 139 razy 123

  No, w końcu nie od dziś wiadomo, że wszystkiemu są winni cykliści i wegetarianie.

 • qurczak

  Oceniono 131 razy 107

  Spadkobiercy granatowej policji. Łapanki już są, a kiedy wywózki?

 • Mr. X

  Oceniono 123 razy 105

  Problem w tym że ograniczają swobody obywatelskie pod groźbą kary mandatu bez zgodnego z Konstytucją RP aktu prawnego.
  To zalatuje dyktaturą.
  Ten zafajdany UB-ek Jarosław Kaczyński vel TW Balbina jest zapewne cały happy.

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 106 razy 82

  Jakoś nie widziałem żeby kulsony pytały motocyklistów czy kierowców robiących sobie teraz rajdy po pustych drogach.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 96 razy 80

  Próbował mnie zatrzymać patrol rowerowy.
  Próbował.
  :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX