Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostaną okna w przestrzeni pasażerskiej - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Tym samym ZTM do odwołania odstąpił od wymogu utrzymania warunków termicznych w pojazdach, co w normalnych warunkach gwarantują obowiązujące umowy przewozowe.
W rozmowie z Onetem wyjaśniała to Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy. - Działanie jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeniach publicznych. Nie ma co prawda jednoznacznych badań potwierdzających, że klimatyzacja wzmaga rozprzestrzenianie się wirusa, choć pojawiają się już takie sygnały. Ale też nie ma dowodów na to, że tak nie jest. Wolimy więc "dmuchać na zimne" i zapobiegawczo wyłączyć klimatyzację w komunikacji miejskiej - powiedziała Gałecka.
Zarząd Transportu Miejskiego już na początku lutego zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej kontakt - kasowniki, poręcze, przyciski.
Pasażerowie pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego nie muszą używać też przycisków "stop". Czasowo charakter wszystkich przystanków "na żądanie" został zmieniony na stały. Wszystkie autobusy dzienne zatrzymują się na każdym przystanku obowiązującym dla danej linii.
Inaczej działają także Punkty Obsługi Pasażerów. W punkcie mogą przebywać tylko osoby aktualnie obsługiwane, pozostali klienci oczekują na zewnątrz. W godzinach 10-12 obsługiwane są tylko osoby powyżej 65 roku życia. Ponadto każdym punkcie są rękawiczki jednorazowe dla klientów, każdy kasjer ma rękawiczki oraz środek dezynfekujący i po zakończeniu obsługi danego klienta czyści stanowisko kasowe. Dodatkowo nocami Punkty Obsługi Pasażerów przechodzą ozonowanie.
Mieszkańcy, którzy w tym czasie nie będą korzystać z komunikacji miejskiej, mogą złożyć wniosek o zawieszenie biletu długookresowego. Strona dostępna jest pod adresem zawieswkm.wtp.waw.pl. Wystarczy podać numer karty, na której zakodowany jest bilet, można też pobrać potwierdzenie złożenia wniosku. Na tej samej stronie można także odwiesić bilet. Dodatkowo na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia.